Astoņi Rīgas mēra amata kandidāti30.08.2020

Odita Krenberga diskutē ar ekspertiem

Rakstā ietverti gan  politisko partiju piedāvājumi, gan ekspertu vērtējums. Lai savu vērtējumu būtu iespējams komentēt no socionikas skatupunkta, ir ievietoti tipu raksturojumi ar spēcīgākām un vājām iezīmēm. Jo, piemēram, izglītība norāda, cik savam tipam atbilstošu profesiju cilvēks izvēlējies. Līdz ar to, kā viņš spēs veikt savus profesionālos un partejiskos solījumus. Vai tie neies pretrunā ar solījumiem.
Iekrāsotās rindkopas veikts vienīgi uzskatāmības dēļ.
Raksturojumus pilnā redakcijā iespējams izlasīt mājaslapā – socionika.lv vai jaunākajā izdevumā V.L. Miķelsones grāmatā: “Atrodi sevi!” Rakstā tiks sniegti tikai paši nozīmīgākie rakstura momenti.

To starp, tieši sociālais tipa pseidonīms ļoti precīzi norāda cilvēka iedzimto – atbilstošo vietu sabiedrībā.
Precīzāku personību atspoguļojumu sniegtu psihosofiskais tipa raksturojums, kas papildina socionisko un kuru bez intervijas ir apgrūtinoši noteikt.
Ja kādam tipu esmu noteikusi nepareizi, jau priekšlaicīgi atvainojos un piedāvāju to bez maksas noteikt pie manis klātienē.


Skatīt socionisko tipu tabulu: 

Einārs Cilinskis, Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība. Politiķis.
Izglītība: Ķīmiķis, ekonomists. 
Partijas piedāvājums: Attīstīt vienotu Lielrīgas politiku satiksmes, izglītības, uzņēmējdarbības, vides un citās jomās. Ieviest vienotu biļeti visiem transporta veidiem. Lielrīga kļūšot par Latvijas attīstības motoru. “Dzīva Rīga bez vārnām, kaijām un gejiem” – tā izskan mēdijos.
Ekspertu vērtējums: Partijai ir skaidra programma, Cilinskis ir pieredzējis politiķis un ierēdnis, bet aiz saimnieciskiem solījumiem pēc vēlēšanām “var izlēkt neiecietīga un homofobiska (negatīvo attieksmju kopums) Rīga”, un ir jautājums, vai viņš nav paguris un vai viņam pietiks degsmes.
Socioniskais tips uz raksturlielumiINTJ vai Robespjērs, sociālais pseidonīms – Reorganizētājs, jo viņa spēcīgākā iezīme ir sistēmu L loģika, tieksme visu mainīt pēc viņa skatījuma. Robespjērs ir taisnības un objektivitātes meklētājs, ātri pamana procesus, kuros pieļautas kļūdas. Savās kompetences zonās labi redz kopainu, jo spēcīga intuīcija I. Profesija iegūta atbilstoša tipam (divām spēcīgākām iezīmēm).
Vājās iezīmes – attieksmes vai personīgo īpašību izvērtēšanas ētika R cilvēkos, grūtības saskarsmē ar cilvēkiem. Ar savu tiešumu mēdz aizvainot cilvēkus. Organizatora un procesu pabeigšanas spējas, ko dod sensorā F iezīme, niecīgas.
Pilsētas mēra amatam nav piemērots, bet labs speciālists savā profesionālā jomā, kādi nepieciešami domē.


Oļegs Burovs, «Gods kalpot Rīgai».
Izglītība: Rīgas 4. Medicīnas skolā guvis feldšera izglītību, vēlāk Sociālās Ekonomikas institūtā studējis darba ekonomiku un socioloģiju.
Partijas piedāvājums: Skolu sistēmas sakārtošana, celt algas visiem skolotājiem, arī bērnu dārzos. Jāatstāj spēkā visas bijušās garantijas, saglabājot transporta atvieglojumus skolēniem, pensionāriem un pārējiem, kuriem tas pienākas. Reorganizēt Rīgas pilsētas būvvaldi.
Ekspertu vērtējums: Viņš smalki zina pilsētu pa krustojumiem, partija zina, ko dara, bet – vai rīdzinieki grib, lai ar pilsētu to darītu, jo tā var veidot koalīciju ar “Saskaņu”, turklāt partija nāk ar 10 gadu Amerika valdīšanas bagāžu.
Socioniskais tips un raksturlielumi ESFP vai Napoleons, sociālais pseidonīms – Virzītājs, jo vadošā funkcija ir izdzīvošanas vai organizatorisko spēju, procesu pabeigšanas F sensorā. Pats saka, ka esot praktisks cilvēks, kas atbilst patiesībai. Harizmātiska personība, dzimis līderis, vadītājs, apveltīts ar lielu gribasspēku, grūtību priekšā nesabrūk. Saskarsmē viegli uzsāk kontaktus, labs cilvēku pazinējs, jo apveltīts ar spēcīgu R ētisko funkciju. Profesija iegūta atbilstoši tipam.
Vājās iezīmes – dažkārt kavējas izdevīgu darījumu izprašana, tie tiek neizmantoti, slikti redz kopainu, jo vāja I intuīcija. Klibo spējas ievērot stigru procedūru norisi, grūtības sagādā ieviest sistēmu, jo vāja baltā L loģika.
Ir viens no piemērotākiem pilsētas mēra amatam.


Mārtiņš Staķis. “Attīstībai/Par!”/”Progresīvie”. Politiķis, uzņēmējs.
Izglītība: LU ekonomika un vadība, Helsinku ekonomikas augstskola, vadības programma.
Partijas piedāvājums: Piesaistīt investīcijas, lai noturētu rīdzinieku algu līmeni, nodarbinātību un ieguldītu pilsētvides sakārtošanā – pirmkārt, ielu, ietvju, pagalmu un tiltu salabošanā. Korupcijas risku novēršanā atklāti risinājumi, atvērtība arī apkaimju iniciatīva. Atbrīvoties no plastmasas iepakojumiem samazinot vides piesārņojumu. Rīgai jākļūst par klimatneitrālu vidi.
Ekspertu vērtējums: Staķis ir tas kandidāts, kuram Rīgas attīstībai ir sava vīzija“ virs vidējā”, viņam ir pieredze Saeimā, viņš ir apbružājies sistēmā.
Taču šis saraksts ir kā “skaists arbūzs, mēs nezinām, kas tajā iekšā”, jo tas sastāv no trīs dažādām daļām, un jautājums ir, kādu daļu kādās proporcijās ievēlēs domē.
Socioniskais tips un raksturlielumi ISFJ jeb Draizers, sociālais pseidonīms – “Sargātājs”- tā ir ar arī Draizera dzīves programma, būt nomodā par cilvēci! Sociālās vides sakārtošanu, rūpes par sociāli neaizsargātu cilvēku eksistenci. Ātri iegūst sabiedrības simpātijas, jo attieksmes ētika R ir viņa spēcīgākā rakstura iezīme. Bet atturas no satuvināšanās. Mērķus sasniedz, pateicoties spēcīgai F sensorai, vai organizatorisko spēju un procesu pabeigšanas funkcijai. Mērķtiecīgs, saimniecisks, praktisks. Rūpējas par apkārtējās vides sakoptību. Izglītība iegūta atbilstoši tipam.
Vājās iezīmes – stingras procedūras ievērošana vājās sistēmas L loģikas funkcijas dēļ sagādā grūtības, taču viņam svarīgs izdevīgums lietās un darbībā. Blakus vajadzīgs Džeks vai Balzaks. Dažkārt palaiž garām izdevīgus momentus vājās I intuīcijas dēļ, un tāpēc arī slikti redz darbības kopainu.
Ir viens no piemērotākiem pilsētas mēra amatam.


Vilnis Ķirsis. «Jaunā Vienotība». Ķirsis ir zemessargs.
Izglītība: Maģistra grāds ekonomikā.
Partijas piedāvājums: Noturēt Rīgas ieņēmumus vismaz pašreizējā līmenī? 25% no NIN –( nekaustāmā īpašuma nodokli) novirzīt apkaimes labiekārtošanai. Veicināt, lai tiktu dibinātas apkaimes biedrības. Plānot, kā izlietot apjomīgus ES fondu līdzekļus, kuri tiek piešķirti un bieži paliek neizmantoti. Iekļūstot Rīgas domē, partijas ne tikai panākšot jaunu namu būvniecību, bet atjaunos, siltinās arī novecojušās mājas.
Ekspertu vērtējums: Vienotības” loma vienmēr bija “pieaugušais telpā”, Ķirsis ir, strādājis domē visu laiku, bet viņa lielais mīnuss – vai viņam pašam nav bail no varas.
Socioniskais tips un raksturlielumi INTJ vai Robespjērs. Sociālais pseidonīms Reorganizētājs, jo spēcīga rakstura iezīme sistēmu loģika. Robespjērs ir taisnības un objektivitātes meklētājs, ātri pamana procesus, kuros pieļautas kļūdas. Savas kompetences zonās labi redz kopainu, jo apveltīts ar spēcīgu intuīciju I. Profesija iegūta atbilstoša tipam.
Vājās iezīmes – grūtības sagādā saskarsme ar cilvēkiem, jo attieksmes vai personīgo īpašību izvērtēšana ētika R ir vājajā 3. kanālā.  Ar savu tiešumu mēdz aizvainot cilvēkus. Organizatora un procesu pabeigšanas spējas, ko dod sensorā F iezīme, niecīgas, jo tā atrodas visvājākā 4. kanālā.
Pilsētas mēra amatam nav piemērots, bet labs speciālists savā jomā, kādi nepieciešami domē.


Viktors Valainis. Zaļo un zemnieku savienība.
Izglītība: Rīgas Tehniskā universitāte – būvuzņēmēj darbība, nekustāmie īpašumi. Savulaik atvēris mūzikas klubu, kurā pats bijis bārmenis.
Partijas piedāvājums: Parku ierīkošanu, apzaļumošanu, koku stādīšanu vides sakārtošanu ap daudzdzīvokļu mājām. Partija plāno Biķernieku mežā izveidot jaunu atpūtas zonu, novērst nepatīkamās smakas pilsētā, piemēram, ostas zonā. Tas neradītu sliktu ietekmi uz klimatu. Bet cik lielas naudas summas gatavi tērēt, netiek minēts.
Ekspertu vērtējums: ZZS sarakstā daudz profesionālo politiķu, un Rīgai vajag profesionālus, ne tikai aizrautīgus politiķus; Valainis labi orientējas pašvaldību likumdošana, bet mīnuss ir tas, ka “zaļā” sastāvdaļa pazaudēta, jo tajā pārsvarā ir zaļo dolāru īpašnieki, maz patieso zemnieku.
Socioniskais tips  un raksturlielumi INFJ vai Dostojevskis, sociālais pseidonīms Attīstītājs.
Attieksmes R ētika, vai personīgo īpašumu izvērtēšanas funkcija Viktoram ir visspēcīgākā. Viņš vēlas ieraudzīt humānu sabiedrību, kurā nav likumpārkāpēju, morāles grāvēju. Pēc dabas savaldīgs. Labs sarunu vedējs,  līgumu slēdzējs.
Attīstītājs nozīmē cilvēka spējas un redzējums veidot kaut ko jaunu, tīkamu, jo izzināšanas I intuīcija vai kopainas redzējuma funkcija ir viņa otrā spēcīgā rakstura iezīme. Bet pārsvarā tie ir projekti, kuros viņš atspoguļo savu redzējumu. To īstenošanai Valainim blakus nepieciešams sensorā tipa cilvēks.
Izglītība iegūta daļēji atbilstot tipam, jo ja būvuzņēmējs, tad tie ir tikai projekti. Ja nekustāmie īpašumi, tad tie ir apzaļumošanas projekti, dzīvokļu dizains, bet bezkrāsains. Intuīts vāji saskaņo kārsu toņus 
Vājās iezīmes – Stingra procedūras ievērošana, ko nosaka viņa vājā sistēmas L loģika, viņam klibo. Dostojevskis nevēlas atzīt savu praktisko spēju nevarīgumu, praktiskas dabas jautājumos lēmumu pieņem ar grūtībām. Viņam ir tieksme izplūst garās runās vai monologos. Sensorā F, vai organizatorisko spēju, procesu pabeigšanas funkcija ir visvājākā un atrodas 4. kanālā.
Pilsētas mēra amatam pilnīgi nav piemērots, taču cilvēks ar minētām pozitīvām iezīmēm nepieciešams ikvienā pašvaldībā.


Konstantīns Čekušins. «Saskaņa», no Daugavpils.
Izglītība: Transporta un sakaru institūta datorzinātņu maģistra grāds.
Partijas piedāvājums: “Sociālā stabilitāte. Starpnacionālais miers. Jauna attīstība pilsētai” – tā “Saskaņa” piesaka savu vēlēšanu programmu, kas gan neizceļas ar dāsniem solījumiem un īpašu konkrētību. Tā saglabās visus labumus rīdziniekiem: brīvbiļetes transportā, brīvpusdienas bērniem, Līgosvētkus krastmalā. Un ieviesīšot arī jaunas atbalsta formas, piemēram, no nākamā gada 500 eiro pabalstu katram jaundzimušajam.
Ekspertu vērtējums: Viņš kā jauns biznesa cilvēks cenšas, bet viņa mīnuss ir tas, ka viņš ir izkārtne, lai nebūtu jāatbild par iepriekšējiem “Saskaņas” darbiem. Iespējams, viņš pats nesaprot, kas aisbergam zem ūdens.
Socioniskais tips un raksturlielumiENTJ jeb Džeks, sociālais pseidonīms – Eksperimentētājs. Džeks vienmēr vēlas būt noderīgs
sabiedrībai. Savas spēcīgās P lietišķās loģikas, vai resursu sadales funkcijas ietekmē, atradīs izdevīgākos momentus jebkurā savas darbības laukā. Nebaidās riskēt, eksperimentēt, jo labi jūt draudus savas spēcīgās vīzijas T intuīcijas dēļ. Izglītība iegūta daļēji atbilstoša tipam, jo Džeku vairāk interesē uzņēmējdarbība (darbošanās kustībā).
Vājās iezīmes Ētiskā E, vai publiskā viedokļa paušanas funkcija izsauc vēlmi kontaktēties, taču ne katrreiz viņš jūtas ērti svešā vidē. Neveiklību slēpj smaidot. Ir vājš orators.
Spēj darboties haosa un nenoteiktības apstākļos, jo vāja detalizēšanas vai sensorā S arī procesu stabilizēšanas funkcija.
Pilsētas mēra amatam daļēji piemērots, ar noteikumu, ka viņa palīgs būs sensorais tips – Draizers vai Napoleons.


Miroslavs Mitrofanovs. Latvijas Krievu savienība.
Izglītība: LVU studējis bioloģiju, ķīmiju. Politiskais žurnālists Daugavpilī.
Partijas piedāvājums: Bezmaksas sabiedriskais transports Rīgā atbilstoši Tallinas piemēram. Cīnīties par Uzvaras pieminekļa atjaunošanu, saglabāt rīdzinieku bērnu nacionālo identitāti. Uzstās par tiesībām lietot krievu valodu pašvaldības iestādēs un uzņēmumos.
Ekspertu vērtējums: Viņi atgriezušies, lai plosītu “Saskaņas” elektorātu, nogrābt radikālāko daļu, viņš neslēpj bizantiska tipa pieeju politikai. Mīnuss ir tas, ka tā ir vienas nācijas partija, viņiem rūp viens jautājums – krievu valodas prioritātes. Visi pārējie jautājumi viņiem ir diezgan vienaldzīgi.
Socioniskais tipsun raksturlielumi – iespējams INFP – Balzaks, bet pēc programmas uzstādījumiem drīzāk atbilst Dostojevskim (neesmu pārliecināta), tādēļ atturēšos izdarīt komentārus no socionikas skatupunkta. Skaidri manāma intuitīvā iezīme. Par cik katram socioniskajam tipam ir 24 psihosofiskie tipi, Mitrofanovs ir krasi atšķirīgs no Valaiņa (Dostojevska tipa). Literatūrā aprakstīts, ka tieši Dostojevski ir izteikti nacionālisti. Tāds bija kādreiz Jirgens.
Cilvēks, kurš uzsver vienu nāciju, diskriminējot citas, nav piemērots pilsētas mēra amatam.


Linda Ozola. Jaunā konservatīvā partija.
Izglītība: LU – bakalaura grāds angļu, norvēģu filoloģija; maģistra grāds – konferenču tulkošana.
Partijas programma: Tēriņu caurskatāmības nodrošināšana. Visu sabiedrisko līdzekļu atklātība un publicēšana, lai naudas līdzekļu plūsmas tiešsaistes režīms būtu redzams ikvienam. Korupcijas novēršana.
Ekspertu vērtējums: Partija izvirzīja mēra amatam sievieti, kad “varonīgie vīrieši pamukuši”. Viņai ir drosme, bet arī šī ir viena jautājuma partija – pretkorupcijas partija, un citos jautājumos “izšķīst”. Drosme arī ir mīnuss, jo var runāt par lietām, bet realitātē būs jāatbild par solījumiem, kas ar baltiem diegiem šūti.
Socioniskais tips un raksturlielumi ISTJ vai Maksima, sociālais pseidonīms – Sistematizētājs.
Maksims pieder 2. diktatoru, vis kategoriskākai kvadrai, visam jānotiek tā, kā domā un uzskata viņi. Pārlieka tīksmināšanās par spēcīgu korupcijas apkarotāju komandu arī liecina par piederību 2. kvadrai, jo uzskata, ka viņi vienīgie ir pareizie.
Spēcīgākā Ozolas funkcija ir sistēmu L loģika – stingras procedūras (bez atkāpēm) ievērošana. Maksims uzskata, ka dzīvei jēgu dod stabila un prognozējama sistēma, stingra hierarhijas ievērošana, nemainīgi likumi. Viņš par savu misiju uzskata kārtības ieviešanu savā vidē (pasaulē). Augsta atbildības sajūta, teicama organizētība. Arī otrā kanāla iezīme – organizatorisko spēju, procesu pabeigšanas F sensorā rakstura iezīme ir spēcīga. Uzskata, ka visi cilvēki jāpieradina pie stingras kārtības. Rūpējas par cilvēces izdzīvošanu, dzīves stabilitāti, radot nepieciešamos apstākļus.
Izglītība iegūta kā ētiskajam tipam, bet ne loģiskajam. Iespējams, pēc psihosofiskā tipa, Ozolai ir spēcīgi izteikta Emocija, tas pamudināja apgūt valodas. Kaut gan konferenču tulkošanas darbam nepieciešama milzīga uzmanība un precizitāte, kas piemīt Maksima tipam.
Vājās iezīmes – vāji spēj izvērtēt cilvēka personīgās īpašības (ne profesionālās), jo attieksmes R ētika atrodas 3. slimīgajā kanālā. Kaut gan ir labs klausītājs, bet savu viedokli spēj uzspiest citiem. Nepieļauj familiaritāti, tuvu distanci. Vājā 4. kanālā atrodošās izzināšanas vai kopainas I intuīcija ir Maksima klupšanas akmens. Viņš nav vientuļnieks, jo vēlas iekļauties kādā sistēmā. Baidās no pārmaiņām.
Pilsētas mēra amatam nav piemērota. Taču darbībai korupcijas novēršanā tieši šādi cilvēki ir nepieciešami.


Materiāli ņemti no Latvijas Sabiedriskie Mediji, kā arī noskatoties pārraidi: “Kā vērtēt 8 mēru amata kandidātus?” –žurnāliste Odita Krenberga diskutē ar eksperti – žurnālisti Sanitu Jembergu un politologu, sabiedrisko attiecību aģentūras “Mediju tilts” līdzīpašnieku Filipu Rajevski. Viņi izvērtēja kandidātus ar plusiem un mīnusiem, ja tie nonāktu pie varas.

Rakstu veidoja V.L. Miķelsone, socionikas maģistre.