Nenotici parodijai! 1. Šova sākums13.10.2023

Sabiedrību (12. oktobrī 2023. gadā) satricināja TV kanāla STV pirmā vēl Latvijā nebijis šovs. Šovā: “Mīlēt ar galvu!” tiek izmantots socionikas vārds, kurš raidījumos izskan kā ANTIREKLĀMA SOCIONIKAI.
Socionika balstīta uz iezīmju pāru (dihatomu) sistēmas. ČETRU IEZĪMJU PĀRU DOMINĒJOŠĀS PUSES SALIKUMS VEIDO SOCIOTIPU. To visprecīzāk var noteikt intervijas ceļā, taču pieredzējis socioniķis to veiksmīgi var noteikt attālināti, vērojot TV pārraides, video ierakstus, vai izvērtējot foto. Nosakot tipu attālināti, tiek pētītas cilvēka ārējās aprises, viņa ķermeņa kustības, žesti, ģērbšanās tendences. Tā galīgi nav socionika, ka, šovā pielietotā metode cilvēku savstarpējo saderību iespējams noteikt mēmajā (ar īsziņām), vai tumsā ar tausti. Par to sašutuši daudzi socioniku apguvušie cilvēki Latvijā, kuri uztraukti šobrīd man raksta. Šoviem vajadzīgs tikai izskanēšanas skaļums, lai kanālam piesaistītu uzmanību, apmēram tā man kādreiz teica cienījamā Baiba Sipeniece. Jau ir paredzams, ka visticamāk cilvēki tiks maldināti!

Turpinājums par šovu: “Mīlēt ar galvu!” 25. oktobris

Tātad ir noskatīta trešā dalībnieku kopā būšanas diena.

Šova socionikas “eksperte” Čeprova paskaidro, ka tika nokomplektēti trīs pāri, piemeklējot katram  ĀRKĀRTĪGI saderīgus partnerus. Turklāt Čeprova piemetināja, ka divus šova pārus vieno vienādo (V) un vienu pāri (p.d.) pusduālās attiecības.

Pēc socionikas teorijas par saderīgām attiecībām tiek uzskatītas duālās (D) un aktivācijas (A), arī mirāžas  (M)  attiecības.  Katram sociotipam savs “D” un “A” atrodas savā kadrā, mirāžas blakus kvadrā.   

Kaut arī vienādie “V” atrodas katram tipam savā kvadrā, bet tās nevar uzskatīt par ļoti saderīgām attiecībām, gadījumos, ja pāris tajās vienojas kopdzīvei. Agrāk vai vēlāk viņi izšķiras, jo attiecībām pietrūkst  papildinājuma.  

Kā jums liekas, kādam mērķim kalpo cilvēka emocijas? Protams, ka neatkarīgi no dzimuma, partnera valdzināšanai. Ievēroju, ka tikai vienam no šova dalībniekiem ir izteiktas emocijas. Tad kā gan partneri savaldzinās divi loģiskie? 

Šova pirmais pāris Klāvs un Kitija.

Klāvs saka, ka nav iniciators attiecību uzsākšanā. Raksturā esot piekāpīgs, bet līdz zināmai robežai. Mīlot intelektuālas sarunas. Pēc trešās kopā pavadītās dienas Klāvs par viņu savstarpējām attiecībām izsakās, ka, ar Kitiju viegli sarunāties, vienmēr atrodoties tēmas, par kurām runāt. Taču pats jūtot, ka, attiecībām nav vajadzīgās dzirkstelītes, vairāk par intelektuālām sarunām tālāk netiekot.   

Kitijas stāsts ir ļoti līdzīgs. Par sevi viņa stāsta, ka saskarsmē ir vēsa, distancēta, nespēj lietot mīļvārdus un pat nesaprot, kāpēc tādi jālieto. Viņai attiecību sākums esot ļoti smags, nepieciešams cilvēks, kurš viņu atraisa. Viņas mērķis attiecībās neesot par visu varu pārgulēt. Ja tas arī notiktu, iekams viņa nav tam gatava, viņa ar šo cilvēku nespētu turpmāk komunicēt. Arī par kopā pavadīto laiku Kitija saka, ka ar Klāvu esot ļoti interesantas intelektuālās sarunas. Varot runāt pāri pusnaktij. Bet viņu attiecībās pietrūkstot ķīmijas.

Gan Kitijas, gan Klāva attieksmē  jūtams vēsums, kas liecina par dominējošu loģiku. Taču spoguļa (S) cieņas attiecības, kuras viņus saista, saskarme notiek draudzīgi, kā brālim ar māsu. Abi pieder pirmajai kvadrai, līdz ar to dzīves uztvere, pat gaume un ieradumi sakrīt.   Tikai tas ir maldinošais greizais spogulis. Cik ilgi, tad, uz sevi skatīsies greizajā spoguli? Kopdzīvei vāja perspektīve. 

 Izskatās, ka šovā tika piemeklētas  trīs blondīnes. Vai visām dāmām matu garums un blondā krāsa izvēlēta pēc iepriekš sagatavota scenārija? Tā vismaz izskatījās! Bet tādas frizūras nav raksturīgas katras dalībnieces tipam. Ja socionikas zināšanas ir tikai teorētiskas, bez praktiskās pieredzes, tas maldina noteikt pareizo tipu. Pēc savas pieredzes zinu, ka tipu nosakot attālināti, ir nepieciešami vairāki dažādos laikos un pasākumos fotografēti uzņēmumi. Tas ļauj izprast tipa tendences.  Socioniķa uzdevums ir “noņemt masku”.

 Kā paredz socionika, ja pāris saistījies spoguļa attiecībās, šinī gadījumā starp diviem loģiskajiem tipiem, viņi  visbiežāk netiek līdz kopdzīvei, vai sajūt, ka nebūs prognozes ilgstošai laulībai.  Ētiskie “S” spoguļa attiecībās kopdzīvi saista biežāk, jo emocijas nostrādā par labu tuvības uzsākšanai. Bet tas ir maldinoši.  

 Izlasi spoguļa attiecību aprakstu – https://www.socionika.lv/starptipu-attiecibas-un-foto/spogua-attiecbas/

Pavēro spoguļa attiecību pārus – https://www.socionika.lv/starptipu-attiecibas-un-foto/spogua-pru-fotogalerija/

Šova otrais pāris – Edgars un Zane 

Šova “Mīlēt ar galvu!” socionikas eksperte Čeprova komentē, ka šis pāris ir vienādo (V) attiecībās, kurās esot stabila līdzāspastāvēšana. Ja skrienot taureņi – tās neesot īstās attiecības, kā daži domājot, bet klaja kaislība. Arējiem parametriem neesot jāpievērš uzmanība, nozīme esot komunikācijai. Vēl eksperte saka, ka vienā pārī iniciatīva esot jāņem rokās vienam no pāra pusēm. “Jāatmetot pareizās meitenes tēls, vajagot drosmīgi nogāzt, lai spertu soli uz priekšu”. Vēl eksperte paskaidro, ka šim pārim  nav ieteicams gatavot mājās, jo tas varētu radīt domstarpības.

Taču Dimā tips, kāds, manuprāt, ir Edgaram, ļoti mīl gatavot mājās, turklāt viņam patīk radīt komfortablu vidi, piedomāt par galda kultūru, estētiskumu. Ne velti Dimā sociālais pseidonōms ir Komfortradis. Viņam kopš dzimšanas ir ieprogrammēts – atmodināt savas saderīgās – Donkihoti un Robespjēri, kurām seksualitāte “snauž”. 

Šova ekspertes Čeprovas pamācības izskan pat aizvainojoši. Tie nav uz socioniku balstīti ieteikumi.  Saderīgā tandēmā viens partneris dabīgi ņem vadību savās rokās, bez piespiešanas. Visbiežāk iniciators ir sensorais vai citā gadījumā ekstravertais tips. Viss notiek dabīgi. Ekspertes ieteikumi līdzinās ainām, kādas notiek nesaderīgā tandēmā, piespiedu intīmās attiecības, tuvība pienākuma dēļ. Tā drīzāk ir izvarošana. 

Zane (Balzaka) pirms šova intervijā atklāj, ka, noteikti nav iniciatore saskarsmē, arī jūtas pirmā neatklāj. Viņai blakus nepieciešams partneris, kuru viņa izjūt, kā aizstāvi, vīrieti, uz kura var paļauties. Tas noteikti ir Napoleons vai Draizeris. Kopā ar Edgaru (Dimā) viņa jūtas kā māte. 

Edgars (Dimā) savukārt saka, ka viņam zūd pārliecība par to, vai viņš patīk Zanei.  Jūt, ka viņi nesatuvojas, bet drīzāk attālinās. Var novērot, ka abi kļūst arvien klusāki, mazrunīgāki. Pat pāru kopīgās ciemošanās laikā pie Klāva un Kitijas, Kitija pamana un skaļi pauž, ka Edgaram ar Zani ne īpaši labo sokas. Tikai žēl, ka Edgars pagaidām nejūt, ka citā pārī ir viņa duālā Donkihote. 

Ievēroju, ka Kitija guļamistabā, sēžot krēslā, runā ar plaši izvērstiem ceļiem. Tā ir vīrišķā, jeb loģiskam tipam piemītoša iezīme. 

Kad pāris uzzina, ka būs tikšanās Kitijas un Klāva mājā, Zane izrāda sajūsmu. Tas liecina, ka viņa gaida brīdi būt kopā ar citiem, bet ne divatā ar Edgaru. Taču ja pāris ir “D” un “A” attiecībās, vienīgā viņu vēlēšanās – pēc iespējas ilgāk palikt divatā.  

Zane atklāti atzīst, ka attiecības nav piesaistošas un tās sāk apdzist. Viņa justos apmierināta, ja abi kopā godam varētu pavadīt atlikušās šova dienas. 

Izlasi superego attiecības: https://www.socionika.lv/starptipu-attiecibas-un-foto/superego-attiecbas/ Pavēro, kā sarucis komforts ballēs. Šajās attiecībās diskomfortu jūt jau pirmajās saskarsmes minūtēs. 

Diemžēl bilžu galerijā (s.e) attiecībās nav neviena pāra. Esmu dažus kādreiz atradusi, bet par cik viņi izšķīrās, tika izdzēsti no arhīva.

Šova trešais pāris – Ainārs un Laura

Šovam piesaistītā socionikas “eksperte” Čeprova apgalvo, ka šim pārim mitināties “Sūnu bedrē” esot liels izaicinājums, jo abi mīlot komfortu. Abiem būšot jātiek pāri izaicinājumam. Viņus vienojot vienādo (V) attiecības.

Spriežot pēc šī izteikuma, saprotams,- eksperte domā, ka abi ir sensorie. To, ka abi nav sensorie, bija uzkrītoši pamanās, iekams viņi pārkāpa savas mitināšanās mājas slieksni.  To katrs no viņiem uztvēra atšķirīgi, kas izslēdz, ka pāris nav vienādfo attiecībās. 

Ainārs mūsuprāt ir sensorais tips, jo, ieejot “Sūnu bedrē”, viņš uzreiz ķeras pie apkārtnes labiekārtošanas, haoss viņam nav pieņemams. Pats saka, ka, piecas dienas viņš te nodzīvotu, bet vairāk… sensorā tipu raksturojošā vēlme un nepieciešamība, dzīvot sakoptā vidē.

Turpretī Laura bieži smejas, dažkārt spiedz, tādi kliedējot neveiklo ētisko situāciju. Viņa saka, ka dabūju, ko gribēju! Gribēju eksotiku, dabūju, vēlāk to teiks par ūdeni, gribēju ūdeni, dabūju. Džeki ir pozitīvisti, optimisti, bieži smaidoši. Pretēji Aināram, viņai mitekļa haoss patika un netraucēja.
Lietderīgi pavērot, kā Laura devās uz pludmali, divas “somas” – aizmugurē un priekšpusē, kaut kāds raibs auduma gabals pār pleciem, laikam šalle, matiem galīgi nav pievērsusi uzmanību, kas raksturīgs daudzām intuitīvā tipa sievietēm. Arī intervijā pirms šova Laura saka, ka ledu salauzt attiecībās viņai pirmajai pietrūktu drosmes, kas ir raksturīgs intuītiem.

Ainārs ir pārsteigts un jautā, kādēļ divas, bet ne viena soma? Laura atbild, ka ātri sametu visu vienā, tad sapratu, ka vēl kaut kas vajadzīgs, to sametu otrā (intuitīvā iezīme). Sensors arī gadījumos, ja steidzas, ātri nesamet, bet saliek rūpīgi. Uz kuterīša bija vērojam neveikla Lauras uzvedība, it kā saprot, ka jābūt maigākai, piekļāvīgākai, bet tas viņai neizdevās. Tā Aināra kājas glāstīšana izskatījās tik nedabiska.  Loģiskajam grūtības sagādā izrādīt maigumu, viņa maigums galvenokārt izpaužas rūpēs par partneri.   

Ainārs izteica neapmierinātību par Lauras garajiem tērpiem un par pārlieki apsegto ķermeni, ka pat parāva svārkus uz augšu. Bija novērojams brīdis, kad Laura ķērās pie savas šalles, Ainārs izrāva viņai to no rokām teikdams, mani apķer, bet ne šalli.
Viss liecina par neveiklību saskarsmē, jo starp viņiem ir radniecīgo (r.a.) sāncensības sttiecības. Tās neraksturojas ar emocionālu pieķeršanos, pārim nerodas valdzinošās dzirkstelītes, vai neizsauc skudriņas.  Bet kā divu radu lietišķās sarunas ir pat tīkamas, līdz reizei, kamēr radinieks nevēlas pieprasīt par daudz.  Tādu radu drīzāk vēlas redzēt aizejam uz ilgāku laiku.

Sarunas ciemojoties pie Klāva un Kitijas, galda lika saprast, ka seksuālā vēlme ir abiem. Bet… ja arī tas notiks ja arī notiks, tā būs drīzāk tāda kā parāda atdošana, kā pienākums. Ainārs atzīst, ka problēmu nav. Laura vārdiski apliecināja – kā Aivars gribēs, tā notiks.  Skaidrs, ka Džeka gaida Napoleona vai aktivatora Draizera norādes.

Vēl par sarunām ko Laura ar Aināru runāja – par dzīvi, par bijušajiem, par ezotērisku, par reiki (Štirlicai tas galīgi neinteresētu).

Izlasi radniecīgo – sāncensības attiecības: https://www.socionika.lv/starptipu-attiecibas-un-foto/radniecgs-attiecbas/
Arī radniecīgo pāru fotogalerejas nav, jo laulībā( r.a.)  nav noturīgas. Savu laiku Ieva Plaude – Džeka, dzīvoja kopā ar Jāni Lasmani – Štirlicu, arī Juris Žagars – Džeks dzīvoja kopā ar Indru Lūkinu – Štirlicu un šobrīt viens no otra turoties pa gabalu. 

P.S. Rakstā nav ievietotas tiešās runas, bet runu tuvs atstāstījums.

Izriet jautājums... vai socionikas eksperte Čeprova iepazīstināja katru cilvēku ar noteiktā tipa raksturojumu? Tas bijā obligāti jāizdara. 
Vai klients deva piekrišanu (akceptu), ka apraksts viņam atbilst vismaz pat 75%? To paredz socioniķa ētikas kodekss.  

Ieskaties starptipu attiecību  – saderības tabulā!