Ko iekšlietās redz socioniķis08.02.2011

Janvārī sakarā ar Valsts policijas priekšnieka ievēlēšanu Biedrība “Socionika” izmantoja izdevību un nosūtīja sadarbības priekšlikumu Iekšlietu ministrei L.Mūrnieces kundzei (sociotips Maksims) un Valsts Policijas priekšniekam A.Velša kungam (sociotips Jeseņins). Tajā izteicām domu, ka socionikas konsultanti varētu piedalīties policijas personāla atlasē un motivētu jauniešus iesaistīties Valsts policijas struktūrās. Socionika pastāv savs skatījums uz to, kādi sociotipi šim darbam būtu vispiemērotākie. Tādējādi policistu rindās ienāktu lojāli un profesionāli speciālisti.

2011. gada 19. janvārī mēs saņēmām no A.Velša kunga atbildes vēstuli Nr. 20/1498. Citēsim vienu rindkopu:

“Padziļināti izpētot kandidātu psiholoģisko piemērotību, Valsts policijā strādājošie psihologi veic papildus psiholoģisko testēšanu, izmantojot zinātniski atzītas metodes, un sagatavo raksturojumus ar ieteikumiem konkrētā cilvēka spēju un īpašību optimālai pielietošanai darbā Valsts policijā. Psiholoģiskā testēšana tiek veikta arī, lemjot jautājumu par amatpersonas paaugstināšanu amatā.”

Mums gan tika izteikta pateicība par izrādīto interesi, bet papildus sadarbība šobrīd neesot nepieciešama.

Mēs uzskatām, ka valsts drošības sistēma ir kardināli atjaunojama un pilnveidojama. Mēs apzināmies, ka visu pasauli no nelaimēm neizglābs neviena zinātne, tomēr atsevišķu gadījumu iestāšanos būtu iespējams novērst, ja ieklausītos socionikā.

Daudzi ir sapratuši, ka daļa psiholoģisko metožu un ieteikumu ir novecojuši. Psihologu metodika nevar noteikt cilvēka raksturu (sociotipu) īsā laikā, tā atsedz cilvēku tikai aptuveni.

Likteņa ironija ir tā, ka tūlīt pēc vēstules saņemšanas sekoja virkne vēl nepiedzīvotu traģisku gadījumu policijas vēsturē. Notikumi Jēkabpilī, kad policisti lietoja ieročus mantkārības nolūkos pret saviem kolēģiem, apstiprina psihologu darba neefektivitāti. Policisti apzaga mašīnu nakts laikā.

Pēdējais notikums kinoteātrī “Forum Cinema” skaidri liecina par bīstamiem caurumiem iekšlietu sistēmā. Izrādās, ka ieroču nēsāšanas atļauju var iegūt cilvēki, kuriem ir psihes darbības traucējumi.

Pēc kursa biedrenes teiktā, jurists Nikolajs Zikovs jau studiju laikā uztverts kā īpatnējs un pat bīstams. “Esmu diezgan pārliecināta, ka jau laikus varēja konstatēt, ka puisim kaut kas īsti nav kārtībā. Bija acīmredzams, ka viņam ir mazvērtības kompleksi un ka viņam ir svarīgi pašapliecināties, būt citu apbrīnotam, būt labākajam. Iespējams, ka cilvēkiem, kas viņu pazina labāk, ir cits viedoklis, jo manas pārdomas ir balstītas tikai uz vērojumiem no malas. Tomēr vienu gan nevar noliegt – Zikovs bija ļoti īpatnējs,” saka kursa biedrene.

Šis gadījums pamudināja mūs veikt notikušā izpēti caur socionikas prizmu. Mēs secinājām, ka nošautais Aigars Egle pēc sociotipa ir Robespjērs. Tas ir sociotips, kurš bez iemesla neuzsāks strīdu, nedz izaicinās uz kautiņu. Situācijā, kuru uzskata par traucējušu, ir spējīgs aizrādīt, taču viņa aizrādījumiem nepiemīt stingrības.

Šāvējs – jurists Nikolajs Zikovs – pēc sociotipa ir Maksims. No visas informācijas, kuru par viņu mums izdevās ievākt, nonācām pie slēdziena, ka viņam piemīt spilgti izteikta šizoīdiskā rakstura akcentuācija. (Tā nav slimība, bet stāvoklis, kad personai nepieciešama psihiatra palīdzība.) Daži fakti, kas to apstiprina:

” var … reaģēt ar vētrainu protestu uz mazāko mēģinājumu ielauzties viņa interešu, vaļasprieku un fantāziju pasaulē bez viņa piekrišanas”;

“[spējīgs] visiem par pārsteigumu uzstāties publikas priekšā”;

“Vaļaspriekos bieži pamanāms neparastums, spēks un noturība” – šajā gadījuma pārspīlētā interese par ieročiem;

“Noslēgtība, vientulība, kontaktēšanās grūtības, nesapratne no apkārtējo puses. Savas pretrunas uzvedībā parasti neievēro vai nepievērš īpašu uzmanību. Patīk uzsvērt savu neatkarību un patstāvību.” (J. Filatovas grāmata “Socionika visiem” (Соционика для всех), 2003. gada izdevums, 209. un 210.lpp.)

Maksims kā sociotips ir nosvērts, pacietīgs un emocionāli ieturēts un kā tradicionālists negrauzīs popkornu tā, ka tas traucētu citiem. Taču N. Zikova uzvedības novirze liecina par nopietnas ārstēšanās nepieciešamību.

Vēlamies pateikt, ka Linda Mūrniece kā Iekšlietu ministre bija piemērota savam amatam. Bet viņas pārliekā piesardzība, neuzticība cilvēkiem un vāja reakcija uz krasi mainīgām situācijām acīmredzot liedza viņai izvēlēties pareizu komandu. Kaut arī Velša kungs (pēc sociotipa – Jeseņins) ir viņas aktivators, ar kuru komfortabli kontaktēties, viņa vieta nav Valsts policijas priekšnieka amatā. Viņš drīzāk var būt Iekšlietu ministres padomnieks vai sekretārs. Valsts policijas priekšnieka amatam nepieciešams ekstravertais sensorais loģiskais iracionālais sociotips Žukovs, kas spēj atbilstoši reaģēt straujās un neprognozējamās situācijās.

Tā kā L.Mūrnieces kundze ir pieteikusi demisiju, šim amatam nepieciešams cits tāda paša sociotipa pārstāvis (Maksims), vai nu ekstravertie – Žukovs, Štirlics.