Kā atpazīt partnera sociotipu21.08.2015
Vispatiesāk sociotips cilvēkam izpaužas agrā jaunībā, no 25 gadiem, kad viņš vēl nav paspējis mērķtiecīgi uzlikt masku. Katram no 16 sociotipiem ir atšķirīgs veids, kā viņš automātiski pasniedz sevi citiem cilvēkiem. Vēlāk cilvēks svešā vidē iemanās sevi pasniegt tā, kā vajadzētu, kā sabiedrībā to pieņemts darīt, uzliekot masku.
Kad esam partneres (partnera)meklējumos, katrs vēlas izskatīties labāks, kā ir patiesībā un cenšas uzlikt masku. Taču abi dzimumi vispirms vispirms uzmanību pievērš vizuālam izskatam (apģērbs, augums, frizūra, izskats, gaita, arī naudas makam, glīts, neglīts), kas apgrūtina atrast saderīgo, vai aizved nepareizā virzienā.
Lai neiekristu lauvam zobos, der zināt un saprast, kā uzvedīsies katrs sociotips partnerim tuvojoties, kas dibinot tuvākas attiecības.
Šajā rakstu ciklā tiek izmantoti situāciju apraksti no Ļ. Beskovas un J. Udalovas grāmatas Ceļš uz vīrieša sirdi un atpakaļ. Tā kā konkrētā grāmata ir izdota vairāk nekā pirms desmit gadiem, šī materiāla veidošanā mēs veiksim korekcijas. Jo šobrīd, strauji mainoties etapiem kultūrā, cilvēka tips nemainās, bet mainās prasības un uzstādījumi pret partneri.
Šajā grāmatā attiecību veidošanos autores ir sadalījušas nosacītās fāzēs. Tā notiek arī dzīvē.
Pirmajā – iepazīšanās fāzē katrs cilvēks cenšas parādīt sevi no labākās puses, tādēļ sliecas pierādīt, ka atbilst sabiedrībā dominējošiem kritērijiem. Veidojot pirmo priekšstatu par sevi, cilvēks var parādīt lielāku centību nekā ikdienā.
Nākamajā – otrajā attiecību fāzē atklājas, ka cilvēkam vajadzīgs atbalsts jomās, kurās viņš nejūtas stiprs, lai turpmākā dzīvē spētu justies tikpat pārliecināts, kā iepazīstoties. Dabiski šo atbalstu cilvēks var saņemt no saderīgu attiecību partnera, un šāda rīcība nepaliks nepamanīta. Katrā ziņā tā partnere (ris), kura, būs sniegusi šo atbalstu, radīs vīrieša acīs simpātijas un uzticību. Taču informācija no konfliktieres vai revidentes var ātri sagraut lolotās cerības, jo viss, ko viņa (viņš) teiks, vai aizrādīs, tev šķitīs nepieņemami, pat sāpīgi.
Situācijai attīstoties, katram ir tiesības izvēlēties – nostabilizēt attiecības, vai ļaut, lai tās pārtrūkst. Šis lēmums dzimst nākamajā – trešajā attiecību fāzē.
Ja Tev ir pazibsnījusi kaut mazākā nojausma, un esi sapratusi (tis), ka attiecībās nejūti valdzinājumu, ka kaut kas visu laiku traucē un tracina Tevi, tad labāk neturpini tās, bet pārtrauc.
Lai to paveiktu bez lieka naida un satricinājumiem, tev jāsper Solis atpakaļ.
Šajā gadījumā tev jārīkojas tā, lai viņš pats (viņa pati) vēlētos pārtraukt attiecības. Iejūties sava partnera konfliktieres vai revidentes lomā (bet šinī gadījumā tev jāzina arī sava partnera tips, tad papēti saderības tabulā, kuras tās ir!)
Neviens nevar dot burtiskus un detalizētus ieteikumus un norādījumus attiecību veidošanā ar konkrēto tipu, tāpēc šeit izklāstīti tikai būtiskākie principi distances veidošanā – partnera pietuvināšanā vai attālināšanā.
Turklāt ieteikumi par savstarpējo saderību tikai pēc socionikas metodes jau ir novecojuši. Zinātne joprojām turpina attīstīties, talkā nākusi psihosofija, kura papildina socioniku. Tas nozīmē, ka katram socioniskajam tipam ir 24 psihosofiskie apakštipi, tādēļ savstarpējā saderībā ļoti nozīmīgu lomu spēle tieši psihosofiskais tips.
Izdotā grāmata par psihosofiju: “Izdzīvot mūžu saskanīgi!” ir izpārdota. To var meklēt bibliotekās, kā arī mājslapā ir ievietoti teksti no grāmatas.