Dzīve ar Štirlicu18.02.2017

Jeseņinas vērojumi par Štirlica sievieti

Normāls ir tikai tas, ko es uzskatu par pareizu! Citu neko man nemēģiniet iestāstīt!

Štirlica ir nelokāma un pārspīlēti paštaisna. Mīļākie sarunu temati – monologi vairākos cēlienos ar atkārtojumiem.

Par sevi parasti uzsvērti stāsta: Kā es pārpūlējos! Man ir tik daudz darba, ka nevaru atpūsties! Netīrā grīda, netīrie trauki un slinkie radinieki. Saturs variējās, bet tēma tā pati. Arī satura vietā lasiet: Netīrumi, atkritumi, cūkas sabiedrībā.

Uzskata, ka ir pelnījusi medaļu, darbā pārlaužot mugurkaulu un sastiepjot liesu. Pati domā – kas tur notiktu, ja viņa nebūtu. Brašā komjaunieša tips.

Vienmēr zina, kā ārstēt citus, bet pašu parasti aizved no darba vietas ar ātrajiem. Ja ir pie pilnas samaņas, cenšas pretoties, sakot, ka viņa jau vēl izturēšot. Ar lepnumu stāsta, cik varonīgi ir gājusi uz darbu ar krietni paaugstinātu ķermeņa temperatūru, lauztu roku, iesnām u.tml. (slimību ielieciet pēc izvēles), jo lūk, citi par katru sīkumu atļaujoties ņemt darba nespējas lapu. Sāpīgi uztver, ja viņai tiek aizrādīts par neprātīgu sava ķermeņa bendēšanu.

Gaida, ka viņas pūles uzslavēs. Necieš, ja neviens neiesaistās ekoloģiskas pārtikas, apkārtējās kārtības un pareizas uzvedības kulta slavināšanā.

Maiguma izpausmes nav viņas stiprā puse. Arī pati necieš ucināšanu un čubināšanu. Pieliekot īpašas pūles ir iespējams viņu pažēlot. Pretī gan negaidiet ne pateicību, ne arī labvēlīgāku attieksmi. To visu var izturēt tikai lēnprātīgais Dostojevskis.

Štirlica uzskata, ka pret viņu jāizturas tā, kā viņa ir izplānojusi un ir paradusi uztvert vēlamo par esošo. Bet pati pret citiem izturas ciniski un vienmēr ir par kaut ko neapmierināta. Ikvienam ir jāspēj paveikt tikpat daudz, cik paveikusi viņa, un tikpat pedantiski, kā to paveikusi viņa. Ja arī visu paveiksiet pēc Štirlicas diktētiem noteikumiem, un plāna, tik un tā uzslavas negaidiet. Tiesa, tādos brīžos vismaz izpaliks nopēlums. Vārds „paldies” kā patiesas cieņas un pateicības izteiksmes līdzeklis Štirlicas leksikā parādās reti.

Tādējādi Štirlicas ir ideāli derīgas sabiedrības negatīvo tendenču analizēšanā un „slikto tēlu” meklēšanā. Taču pilnīgi, nederīgas kā motivētājas, ja ir nepieciešams otru iedvesmot un pozitīvi uzmundrināt. Parasti Štirlicām patīk vadīt (administrēt) birojus, kuros ar savu kategorisko runas veidu un pareizumu viņas drīzāk aizbaida, bet ne piesaista klientus.

Ja esat pieteicis vizīti pie Štirlicas, vai esiet ielūgts uz viesībām, atceraties, nokavēt nedrīkst ne minūti. Pat ja nokavēsiet minūti, sagatavojieties, ka saņemsiet notācijas, un jūsu garastāvoklis būs sabojāts. Iesaku bez pieteikšanās pie Štirlica nedoties, kā nekā aristokrāte.

Svētkos Štirlicai patīk izcelties ar bagātīgi klātiem galdiem. Taču, ja atkārtoti jums sanāks viesoties pie viņas, tad konstatēsiet, ka sortiments uz galda gandrīz nemainās. Faktiski netiek pieļautas atkāpes no pierastās ēdienkartes. Neaizmirsīs pie galda nolasīt lekciju par veselīgu uzturu, kā arī to, ka ēst pēc sešiem vakarā nav labi, jo tas kaitīgi iedarbojas uz veselību.

Jauninājumi tiek uztverti ar šaubām, izņemot gadījumus, ja viņai pašai ir, laimējies kaut ko pagaršot, un ir izpratusi gatavošanas metodes. Ja kāda īpaša sastāvdaļa ir iedarbojusies uz Štirlicas sensori izsmalcināto maņu.

Alkoholu lieto tikai ar kvalitātes zīmoliem, turklāt neaizmirsīs palielīties par to krājumiem mājās. Obligāti un neiztrūkstoši ir tosti – par mammu, par tēti, par labiem radītājiem utt. Štirlica ir bohēmiste. Lai attaisnotu savu rīcību, viņai nepieciešams tikties ar draugiem, rīkot svētkus vai iet uz saviesīgiem pasākumiem. Dzeršanu vientulībā uzskata par žūpošanu.

Viesībās parasti spēlē galveno vijoli. Pat ja svētkus rīko draugi, jubilārs tiks pabīdīts malā. Arī tur viesiem nāksies noklausīties lekcijas par ētiku un morāli.

Viņasprāt, visam jānotiek kolektīvā – kopā ēdu, kopā dzēru, kopā muti nomazgāju. Štirlica uzmanīs, vai visi ir nomazgājuši rokas. Tikai neaizmirstiet laikus padusē pasist apavus. Tikpat organizēti visiem būs jāveic viņas izdomātie izklaides rituāli un reizē jābeidz priecāties.

Viss beigsies ar to, ka, lai kādas aktivitātēs jūs būsiet izvēlējušies, arī gulēt doties vajadzēs visiem vienlaicīgi. Kārtībai jābūt visur!