Pārdomas par mīlestību19.12.2017
Šo Annikas Niedrītes rakstu – Veselam.lv, pārpublicētu Apollo vietnē, izlasīju maija mēnesī:
Izaicinoša saruna: Mūsu sievietes apņem vīriešus nevis par vīriem, bet audzināšanā…
Annika Niedrīte min, ka rakstā par pamatu ņemts fragments no psihologa un psihoterapeita ar 40 gadu pieredzi, medicīnas zinātņu kandidāta Mihaila Litvaka intervijas. Tā ļauj mums paskatīties uz daudzām lietām atšķirīgi.
Socionikas eksperta komentārs: Daļēju citēšu fragmentus no raksta. Atbildes sniegšu, balstoties uz socionikas un psihosofijas rekomendācijām (rakstura zinātnēm).
A.N. Vienā intervijā jūs teicāt, ka laimīgu ģimeņu nav…
Litvaks: Ir. Bet maz. Es pats esmu pētījis ģimenes. Uz 11 tūkstošiem ģimeņu atradās trīs laimīgas. Bet pats galvenais – tikai laimīgas ģimenes ir normālas. Pārējās – tā ir patoloģija, tā ir divu nelaimīgu cilvēku kopdzīve. Un tā ir it visur – dažādas pakāpes patoloģijas ir visur.
Socionikas komentārs: Mana praktiskā pieredzes raksturu pētniecībā apstiprina Litvaka teikto. Tikai es nedaudz vēlētos palabot viņa statistiku. Uz 1000 ģimenēm Latvijā tomēr atradīsies 20 – 30 laimīgās. Taču patiesība ir citā – šis skaits ar gadiem sarūk. Laikā, kad sabiedrībā valdīja augsts morāles kults, saderīgu laulību skaits bija daudz lielāks. Sākot ar 2000. gadu, laimīgo ģimeņu skaits ļoti strauji samazinās, jo šodienas morāle neliedz ļauties intīmām attiecībām ar partneri īsā laika periodā pēc iepazīšanās. Partneri ir pārliecinājušies par seksuālo saderību, bet pilnīgi nav paspējuši iepazīt otra raksturu. Sākotnēji sekss ar tikko iepazītu partneri liekas aizraujošs.
A.N. Kāpēc ir tik daudz laulības šķiršanu? Cilvēki kļūdās dzīvesbiedra izvēlē?
Litvaks. Tas ir tāpēc, ka cilvēki ir slikti izglītoti. Viņi nav mācīti domāt, nav iemācīti izvēlēties vīru vai sievu. Mēs veicām aptauju par tēmu – kura atzīšanās mīlestībā jums patiktu labāk. Piedāvājām variantus: “Es nevaru bez tevis dzīvot”, “Es nekad tevi neapvainošu’, “Nāc, vilksim kopā dzīves vezumu”. 75% sieviešu izvēlējās “Es nevaru dzīvot bez tevis”. Vai tiešām nav saklausāms, ka šis skaidrojums ir tipisks vīrietim – bērnam vai alkoholiķim? Bet patiesa atzīšanās mīlestībā par kopīgo vezuma vilkšanu nevienam nepatika.
Socionikas komentārs: Šim Litvaka teiktajam varu piekrist tika daļēji. Ko nozīmē, nav mācīti domāt, slikti izglītoti? Vai jebkad pasaules vēsturē ir pastāvējušas institūcijas, kuras apmācījušas kā izvēlēties dzīvesdraugu? Esmu kādreiz lasījusi Džilijas Smitas grāmatu Tantra un Dao, kurā aprakstīts kā pieredzējušas sievietes praktiski, apmāca jaunos vīriešus seksa gudrībās. Bet partnera izvēlē…
Šobrīd jau ir radušās vairākas zinātnes un mācības, kuras spēj palīdzēt atrast saderīgu partneri, tādu, ar kuru nebūtu jāšķiras. Cilvēki tās pieņem pārāk piesardzīgi, jo baidās atvērt savu esamību, savu raksturu. Uzzinājis savu un zināmā partnera raksturu, cilvēks spējīgs saprast, kāda tipa partneris viņam vajadzīgs.
Par atzīšanos mīlestībā no zinātnes viedokļa ir cita motivācija. Ētiskie tipi viegli par to runā un var izteikt fascinējošas jūsmas par mīlestības tēmu. Loģiskie tipi par šo tēmu runā nepārliecināti un pārāk sausi, bez izpušķošanas.
A.N. Kas tā vispār ir – mīlestība?
Litvaks. Tā ir aktīva interese par mīlestības objekta dzīvi un attīstību. Visi saka: nav, ko mīlēt. Vai jūs zināt, kā mīlēt? Mūsu laulības būtībā ir: “Es nevaru dzīvot bez tevis”.
Socionikas komentārs: Mīlestība ir divu pretēja dzimuma cilvēku pilnīgs papildinājums otrā. Tā ir došana bez atlikuma, neprasot saņemšanu, Partneris nav vienāds ar mani, bet pilnīgi pretējs un papildinošs. Saderīgie cilvēki pieņem un pārņem otra cilvēka stiprās puses, papildina vājās, līdz veidojas, viens vesels. Te vārdi lieki. Daļa cilvēku satiek saderīgo partneri paši (ja tas viņam lemts). Daļa to spētu, ja iegūtu zināšanas jau minētajās jomās. Tas palīdzētu izprast sevi un partneri, jo šobrīd ir iestājies jauns – gudrības laikmets.
A.N. Kas notiek ar mīlestību laika gaitā, kur tā paliek?
Litvaks. Laika gaitā mīlestība kļūst arvien stiprāka un stiprāka… Un, ja tās sākotnēji nav bijis, paliek arvien sliktāk un sliktāk.
Socionikas komentārs: Varētu teikt, ka daudzus šajā kultūras periodā kopā dzīvojošos pārus saista tikai virspusēja jūsmošana, dažkārt aprēķins. To statistiski pierāda skaitliski lielais šķiršanās gadījumu skaits. Taču, ja partneri savu kopdzīvi saistījuši saderīgās attiecībās, tad mīlestība ar gadiem nostiprinās. Virspusēji jūsmojošie, nesaderīgie pāri, kuri drīzāk aizrāvušies ar seksuāliem priekiem, viņu attiecības drīz pēc kopdzīves uzsākšanas strauji pasliktinās. Dažkārt pāris izlemj šķirties, pat nesagaidījis mazuļa piedzimšanu. Tādos gadījumos neviens psihologs, baznīca vai cits mierinātājs nespēs palīdzēt. Kas nav būvēts uz stabiliem pamatiem, tam jāsabrūk.
A.N. Kāda ir atšķirība laulības uztverē starp vīrieti un sievieti?
Litvaks. Vīrietis un sieviete redz laulību vienādi. Bet kur jūs esat redzējusi vīriešus un sievietes? Mums ir bikšu nēsātāji un svārku nēsātājas. Tātad vispirms ir jākļūst par vīrieti vai sievieti, un pēc tam veidot ģimeni. Tiesības veidot ģimenei ir tikai fiziski veselam, garīgi attīstītam un materiāli stabilam cilvēkiem. Nevajag sapīties ar nabadzīgiem neprofesionāļiem.
Socionikas komentārs: Pēdējais psihoterapeita komentārs ir gandrīz pretrunā ar maniem uzskatiem. Domāju arī ar sabiedrības uzskatiem. Es pilnīgi neizprotu, kā var kļūt par kādu noteiktu dzimumu? Cilvēka dzimums veidojas mātes klēpī un arī par tādu piedzimst.
Tiesības uz mīlestību un ģimenes veidošanu ir gan bagātajiem, gan nabagiem, gan fiziski veseliem, arī psihiski nestabiliem (vismaz par pēdējiem neesmu lasījusi, ka tas būtu liegts). Latvijas likumdošana arī neparedz tādu diskrimināciju. Arī nabadzīgie un neprofesionāļi iemīlas un veido ģimenes, turklāt bieži viņi dzīvo daudz saskanīgāk, kā augstdzimušie.
Iespējams, Litvaks domājis to, ka šobrīd sabiedrībā dzimst un dominē sievišķais tips. Sievišķam tipam papildinājumā nepieciešams vīrišķais tips. Piemēram, sievišķajam Dostojevska vīrietim, kuru šobrīd sabiedrībā ir lielā vairumā, blakus vajadzīga vīrišķā tipa sieviete Štirlica vai Gabēna. Un šai vīrišķā tipa sievietei nav jāpārtop par sievieti psihoterapeita izpratnē, viņa jau tāda ir.
Kā tādu atrast? Tikai apgūstot zināšanas attiecību jomā.
Vīrietis laulību redz daudz atšķirīgāk, kā sieviete. Vēl precīzāk, socionikā pastāv jēdziens – sievišķais un vīrišķais tips, neatkarīgi no dzimuma. No 16 tipiem puse ir sievišķo un puse vīrišķo tipu. Sievišķajam tipam patiesi vajadzīga gan māte, gan virzītāja, gan dažbrīd arī pelnītāja. Bet vīrišķam tipam drīzāk vajadzīga viņa talantu novērtētāja, emocionālā uzkurinātāja, ligzdas vijēja un sargātāja.
Nedaudz vēlos pieskarties tēmai – sevis pasniegšana pretējam dzimumam, jeb vulgārāk, sevis reklamēšana.
Savā praksē nācies uzklausīt simtiem KĀPĒC!! Vīrieši iebilst un izsaka izbrīnu par ko kā sieviete sevi pasniedz? Kāpēc viņas nespēj saprast, kas piesaista vīrieti svešai sievietei!
Jā patiesi, papētot dažādas sabiedriskās vietnes, to skaitā arī iepazīšanās portālos ievietotos foto, neviļas, rodas jautājums – Sieviete, ko tu reklamē? Vai kādu ārzemju izbraucienā ķerto dabas skatu, pieminekli, vēsturisku celtni, kuras kopskatā tevi var pamanīt (vai pat nevar pamanīt) kā mazu statujiņu. Visbiežāk tu sevi pasniedz sānskatā, no mugurpuses, ar saulesbrillēm utt., sak, mini nu, kāda es esmu! Manāms, ka retumis sieviete pirms fotografēšanās ir pavērojusi sevi spogulī. Bez jebkādas kritikas sabiedriskās vietnēs ievietojusi foto, kuras seja neaicina – paskaties uz mani! Bet gan – uzmini, kas es esmu, statuja, vai sieviete?
Šobrīd, kad kultūrā sākušas ienākt raksturu zinātnes, pateicoties kurām, 65% gadījumos tipu var noteikt no ārējā izskata. To palīdz arī noskatītais videoieraksts, izlasītais teksts, žesti, ģērbšanās stils. Tas viss liecina par cilvēka domāšanas un sevis pasniegšanas veidu. Tas atvieglo atrast saderīgu partneri pat pilnīgi citā zemeslodes pusē. Ļoti liela nozīme ir kvalitatīvam, dabīgam, bez izskaistinājumiem, sevis raksturojošam foto. Tad arī nebūs jāviļas pirmajos randiņos, tam sekos nākamie, un varbūt pat uzplauks mīlestība! Nosacījums laimīgai kopdzīvei.