Piecpadsmit perspektīvās profesijas03.11.2021
(pēc LinkedIn versijas – 2020. gads).
LinkedIn veicis izpēti izdalot 15 pieprasītākās un perspektīvās tuvākās nākotnes profesijas darba tirgū. Dominējošais skaits profesiju saistītas ar informatīvām tehnoloģijām un to izstrādi.
Reizē attīstījās spēļu industrija un rakstnieku tēlainā iztēle par to, kas mūs sagaida. Izklaidējošā formātā tas izspēlēts arī daudzās Holivudas filmās, apcerot dažādus ētiskus un eksistenciālus jautājumus.
“Mākslīgais intelekts pēdējos gados strauji attīstās divu faktoru dēļ ― uzlabotās procesoru jaudas un pieejamā datu apjoma dēļ. Mākslīgais intelekts darbojas, izmantojot grafiskos procesorus, kuri analizē datus, un neironu tīklus, kā arī dažas citas tehnoloģijas. Uzlabotā procesoru jauda ļauj cilvēkam darīt, izpētīt un pārbaudīt lietas citādi un ātrāk nekā iepriekš, brīžiem ietaupot pat vairāku mēnešu darbu.
Arī Latvijā notiek plašas diskusijas par šo tēmu. Diskutētāji: uzņēmuma Tilde vadītājs Andrejs Vasiļjevs, Microsoft Latvija vadītāja Renāte Strazdiņa, kinoprojektu Kino Kults un Spektrs līdzdibinātājs un pārdošanas eksperts Sergejs Musatovs un antropologs un pilsētu plānotājs Viesturs Celmiņš.
Jau ir iespējams novērot, ka jauni izgudrojumi tiek ieviesti arvien biežāk, tomēr vēl ir tāls ceļš ejams līdz būtiskai mākslīgā intelekta attīstībai – stāsta uzņēmuma Tilde valdes priekšsēdētājs Andrejs Vasiļjevs.
Lai runātu par šo tēmu, ir sīkāk jāsadala mākslīgais intelekts” – uzsver antropologs Viesturs Celmiņš. Tiek izdalīts vājais/mākslīgais intelekts, kas mēģina imitēt viena konkrēta cilvēka darbības jomu, un ir vispārīgais/mākslīgais intelekts, kas visos darbos ir cilvēkam līdzvērtīgs, bet ir vēl arī pārākais/ mākslīgais intelekts, kas var darboties labāk nekā pats cilvēks. Pašlaik esam sākuma stadijā.
Cilvēki vēlas saņemt skaidras un vienkāršas atbildes, bet praktiski tas ne vienmēr ir izdarāms, jo viss apkārt eksistējošais ir kompleksu procesu un mijiedarbību kopums. Joprojām pilnībā nav izpētītas cilvēka smadzenes, tāpēc nav iespējams skaidri definēt mākslīgo intelektu. Rodas izrietoši jautājumi ― kas būs tie cilvēki, kuru pārziņā nonāks attīstīt mākslīgo intelektu? Kas vai kurš noteiks, kā tam būs pareizi jāfunkcionē? Kurš kontrolēs to, kādi dati par cilvēku tiek saņemti?
Socionikas komentārs: Viens no precīzākiem rakstura noteikšanas veidiem būtu socionikas un psihosofijas pielietojums. Lai jaunietis spētu izprast un nekļūdīgi orientēties kādā virzienā izvēlēties studijas, viņam jāizprot sevi, savs raksturs, savas stiprās un vājās puses. Šajā gadījumā visprecīzākās atbildes sniegs socioniskā un psihosofiskā tipa noteikšana.
Ir profesijas, kurās respondentam kā dominējošās nepieciešamas: ētikas un intuīcijas apvienojums, vai ētikas un sensorās iezīmju apvienojums, citās savukārt loģikas un intuīcijas, vai loģikas un sensorās funkcijas dominēšana. Un vēl citi apvienojumi. Turklāt darba specifika prasīs (pēc psihosofijas) spēcīgu Gribu un Loģiku, citās spēcīgu Fiziku un Emociju utt.
Raksts publicēts pēc https://incrussia.ru/news/15-professiy-2020/
Turpinājums sekos!