Saderības noslēpums29.11.2010
Karls Gustavs Jungs atklāja un izpētīja cilvēku pievilkšanās mehānismu. Viņš pirmais ievēroja, ka viena personības tipa spēcīgi attīstītās psihes apziņas funkcijas pievelk cita personības tipa zemapziņā atrodošās maz attīstītās funkcijas. Kā gan citādāk izskaidrot dabas fenomenu, kuru dēvējam par nepārvaramu iemīlēšanos, fatālu mīlestību, saslimšanu ar mīlestību. Diemžēl Jungs neiedziļinājās šīs tēmas izpētē, tāpēc teorētiskās bāzes sagatavošana socionikas radīšanā tomēr nav viņa nopelns.
Junga tipoloģija tika uzskatīta par neatšifrējamu, tāpēc tā ilgus gadus bija pamesta novārtā. Cilvēku personības tipu klasificēšanā tika veikti citi mēģinājumi, taču visiem piemita viens kopīgs trūkums – tie visi galvenokārt bija veidoti, klasificējot psihiski slimus cilvēkus. Šajā virzienā darbojās daudzi psihologi, psihiatri (P.Gannuškins, J.Krečmers u.c). A.Ličko izpētīja 12 personības tipus, K.Leonharda tipoloģijā bija 15 akcentētie tipi.
Vistuvāk šodienas socionikas tipoloģijai bija nonākusi Junga sekotāja, šveiciešu psiholoģe I.Maiera Brigsa, kura piedāvāja 16 personības tipu klasifikāciju, aprakstot tos empīriski.
Radikālas izmaiņas un apvērsumu šajā jomā veica ne psihologs, kā tam vajadzēja būt, bet matemātiķe – līdz tam mazpazīstama lietuviešu zinātniece Aušra Augustinavičūte. Viņai vienīgajai izdevās atšifrēt Junga tipoloģiju un izstrādāt konstruktīvo psiholoģisko modeli, kas kalpoja kā šifra atslēga savas tipoloģijas radīšanai un paplašinātā cilvēka psihes modeļa izveidošanai (A psihes modelis).
Arī dzīvokļa durvis var atslēgt tikai ar noteiktu atslēgu, ar kuru citas durvis neatveras. Ir pat atslēgas, kas slēdz tikai vienā pozīcijā – ja atslēgu pagriež citādi, durvis neatslēdzas. Dažādi sarežģījumi novērojami gan sadzīvē, gan dabā, bet cilvēka psihe ir vissarežģītākais mehānisms, to nedrīkst vienkāršot.
Saderīgās – Duālās attiecības visveiksmīgāk veidojas jaunībā, kad partneri vēl nav piedzīvojuši vilšanos. Vēlāk – kad iepazīti konflikti – ļaudis baidās no līdzīgām ārdošām attiecībām, tāpēc duālajā partnerī bieži vien jau iepriekš atrod nevēlamas iezīmes un izvairās pat satikties.
Atceros gadījumu no iepazīšanās aģentūras Skārleta darbības laikiem. Ieradās kāds Balzaks, kas deviņus gadus (kā mēs kopīgi noskaidrojām) bija nodzīvojis mokošās attiecībās ar konfliktieri Igo. Ģimenē bijuši nepārtraukti skandāli, balss pacelšanas un pat kautiņi. Kādu laiku mēģinājuši saglābt laulību bērnu dēļ, bet pienācis kritisks brīdis, kad abu nervi neizturējuši un pāris izšķīries.
Kad Balzakam piedāvāju satikties ar savu duālo Napoleoni, kungs pat nemēģināja klausīties, tikai noteica: No tām emocionālajām – pa gabalu! Viņš izvēlējās satikties ar Robespjēri, bet pēc pusotra gada kopdzīve tika šķirta. Tad kāda Napoleone pati viņam piezvanīja un uzaicināja satikties. Pēc pusgada abi ieradās ar ziedu pušķi un paziņoja, ka precas. Vēl šobrīd viņi dzīvo kopā un jūtas laimīgi.
Jaunībā diemžēl nenovērtē duālo attiecību priekšrocības, jo savā maksimālismā katrs jaunietis ir pārliecināts, ka būs laimīgs. Jaunībā ekstravertajiem grūti noticēt, ka ar gadiem būs izteikta nepieciešamība pēc introvertā – duālā partnera.
Kad pirms dažām dienām jautāju simpātiskai jaunietei Napoleonei, ko viņa domā par duālo Balzaku, viņa atteica: Ai, tāds man būs par lēnīgu. Atceros, arī es tā domāju jaunībā.
Bet cik ilgi skriesi? Nepieciešams, lai kāds piebremzē, liek apdomāties un ļauj gadu rimtumā atpūsties. Psihei vajadzīgs papildošs partneris, lai dzīves slodze nav jānes vienam. Šobrīd liels skaits cilvēki dzīvo vientulībā, visiem nav tendence dibināt ģimeni, jo – kāpēc dzīvot ar nesaderīgu partneri? Tad jau labāk vienam.
Līdzīgi ir ar introvertajiem – dzīves nenorūdīti, viņi jaunībā baidās no ekstravertajiem, tāpēc visbiežāk apprecas ar kādu nesaderīgu intravertu.
Duālās attiecības – tas ir saderīgu attiecību noslēpums. Presē nereti tiek uzsvērts, ka ilgu un komfortablu attiecību atslēga meklējama īpašās spējās otru saprast, cienīt, uzklausīt, dzirdēt, pielāgoties, mainīties. Zinot socioniku, neveiksminieku lomā nav jānostāda tūkstoši nelaimīgu pāru, kas nedzīvo duālajās attiecībās un šķir laulību. Bet vai tādēļ viņi sliktāki?