Introverts – Ekstraverts23.07.2010

Pirmais iezīmju pāris Intraverts – Ekstraverts norāda veidu, kā cilvēks gūst vai tērē savu enerģiju. 

Gan intravertie, gan ekstravertie gūst gandarījumu, komunicējoties ar citiem, tikai tas atkarīgs no tās intensitātes un ilguma. Intravertie arī mēdz būt cilvēkos ne retāk kā ekstraverti. Arī viņiem patīk aizraujošas sarunas labā kompānijā. Gan vieni, gan otri jūtas pacilāti, komunicējot ar tiem, kuri domā un jūt līdzīgi. Intraverti ātrāk nogurst no ieilgušiem un trokšņainiem pasākumiem, kuros piedalās daudz cilvēku. Viņiem periodiski jāpaliek vienatnē, lai uzlādētos. Tā paša iemesla dēļ ekstraverti meklē asas izjūtas – piemēram, aizraujas ar izpletņlēkšanu.

Introversija

Rakstura iezīme vai īpašība, kas cilvēkam liek koncentrēties uz savu iekšējo pasauli un tās vērtībām, paust personīgu spriedumu, neļaujoties ietekmei no ārpasaules. Introversijas pretstats ir ekstraversija.
Intraverts cilvēks enerģiju gūst no saviem iespaidiem, pārdzīvojumiem. Jūtas tā, it kā apkārtējā situācija viņam spiestu norobežoties. Bieži tā viņam ir traucējoša. 
Starptautiskajos sociotipu (zinātniskajos) apzīmējumos, kas sastāv no četriem burtiem, pirmais burts I norāda uz introversiju. Piemēram: ISFP vai Dimā.

No 16 sociotipiem, 8 ir introverti un 8 ekstraverti. Tiklīdz būsi savu piederību atradis vienai versijas pusei, ar atmešanas metodi, sevi meklēsi starp astoņiem E, vai starp astoņiem I. Neviena pozīcija nav sliktāka vai labāka, tās atšķiras ar to, kura iezīme tev piemīt spēcīgāk, kuras vājāk.  
Tā kā intraversija un ekstraversija ir pretstati, tad ievietotajā tabulā atspoguļotas būtiskākās atšķirības abu iezīmju izpausmēs, kas var  palīdzēt izvēlēties, kura puse vairāk atbilst Tev. Atbildes jādod tikai uz vienu pāra pusi, jo katrā pārī tev jādabū tikai viens koda burts. Var arī būt dažās atbildes pretējā pusē. 

 Mana reakcija  Intravertā  (I) Ekstravertā  (E)
Sarunājoties ar cilvēkiem  Esmu nedaudz kautrīgs, mēdzu  piedomāt, ko teikt vai neteikt, vairāk uztveru to, ko saka vai domā viņš. Esmu drošs, varu izteikties pārāk neapdomīgi, bieži runāju virsū citu tekstam.
Nepazīstamā kolektīvā es esmu noskaņots Lielākoties klausos ko man stāsta, pat ja nepiekrītu runātājam, kautrējos iebilst, jo tas nav manā dabā. Kādu laiku varu klausīties, bet ja man neatļauj iestarpināt kādu savu domu, varu to izdarīt, iespraucoties runā, lai arī labais tonis to neatļauj.  
Kā Tu sevi pilnveido  Regulāri paaugstinu darba kvalitāti, lasu jauninājumus, bet nemēdzu plesties plašumā, jo man tas nav vajadzīgs. Man nepieciešams paaugstināt savas ietekmes zonas, vienmēr izdomāju ko vēl var paveikt, jaunumus parasti cenšos uzzināt no citiem. 
Mācoties kaut ko jaunu Es labprātāk par to palasu grāmatas, tādā veidā lēnām pats gūstu pārliecību Es labprātāk gaidu, lai kāds kaut nedaudz par to pastāsta, paskaidro
Bez nopietnas vajadzības Nemēdzu dibināt kontaktus, lieki nerunāju, atklājos tikai tuviniekiem; ne labprāt uzsāku sarunas ar svešiem cilvēkiem. Labprāt ikvienā gadījumā vēlos dibināt jaunus kontaktus, bieži pat bez īpašas vajadzības iepazīstos, jo viss var kādreiz dzīvē noderēt. 
Rīkojot viesības Vislabprātāk nerīkoju, bet ja to daru, tad uzaicinātu vistuvākos kādus 4 cilvēkus. Ikdiena liekās pārāk drūma, ja netiek rīkoti plašāki pasākumi, varu saaicināt krietnu pulku. Daudz. 
Ja Tu tiec slavināts  Parasti ļoti nokautrējos, pat nosarkstu, man pašām nešķiet nekas īpaši slavas vērts.  Uzslavas par pārcenšanos uztveru kā komplimentu vai pagodinājumu, tas iedvesmo.
Raksturo sevi darbā Labprātāk veicu konkrētus pienākumus,  nevēlos uzņemties atbildību,  Labprātāk uzņemos atbildību, tas dod man adrenalīnu, konkrēti pienākumi mani garlaiko. 
Raksturo sevi attiecībās  Man rūp attiecību kvalitāte, bet ne to daudzums, labāk viens uzticams draugs.  Iepazīstoties un veidojot attiecības man maz rūp to kvalitāte, no nekrietniem vienmēr var atteikties.

                                                

Ekstraversija

Ekstraverti  tipi ilgstoši nespēj palikt vieni un vientulībā, arī viņi var iekrist depresijā. Ne vienmēr

 ekstravertie ir jautri, dzīvespriecīgi un uzstājīgi, un ne vienmēr ir labākie vadītāji, oratori. Taču viņam piemīt atšķirīgas priekšrocības, salīdzinājumā ar intraverto. Ekstraverts vadītājs spēj maksimāli izmantot pasīvos darbiniekus.

Ja ekstraverti ieņem vadošus amatus,  kas orientējas uz plašu auditoriju viņiem patiešām izdodas uzmundrināt darbiniekus, kuri gaida norādījumus no augšas. Viņiem ir pietiekami daudz entuziasma un neatlaidības, vēlme realizēt savu potenciālu visinertākajos tipos.

Rakstura iezīme, vai īpašība, kas raksturo cilvēka atvērtību ārpasaulei un nosaka priekšrocību informācijas saņemšanai no ārpasaules. Ar ārpasauli jāsaprot visa pasaule, kas ir ap cilvēku, un viss, kas pasauli veido. 

Ekstravertās iezīmes pusē viss jāveic līdzīgi, kā intravertajā. Starptautiskajos sociotipu (zinātniskajos) apzīmējumos, kas sastāv no četriem burtiem, koda sociotipu tabulā pirmais burts – E norāda uz ekstraversiju. Piemēram,  ENTJ jeb Džeks.

Rezultātā piemērā ieguvām, pieņemsim E ekstraversijas apstiprinājumu. 

E vai I