Ceturtās “Deltas” kvadras īpatnības21.06.2013

Kaut arī 4.kvadra ir aristokrātu kvadra, kas īpaši labi pamanāms 4.kvadras pārstāvju manierēs – tās valoda nav nemaz tik smalka, kā varētu sagaidīt. Iepazīšanās fāze norit diezgan oficiāli un pieklājīgi, reizēm izvēršoties par rituālu un ceremoniju. Pamazām attiecību partneris tiek pavilkts uz zoba ar smalkiem jokiem un pat neķītrībām. Ja 2.kvadras neķītrības izskan diezgan brutāli, bet 3. kvadrā sulīgi, pārspīlēti, tad 4. kvadras neķītrības ir viegli pikantas, asprātīgas. Kā likums, citu kvadru pārstāvji 4.kvadras humoru lielākoties nesaprast. 


Komunikācijā  4.kvadra ir diezgan tieša. Štirlics ar Gabēnu uzdod tiešus, izzinošus jautājumus, Dostojevskis ar Haksliju tiešus ētiska rakstura salīdzinājumus. Un otrādi, Dostojevskis ar Haksliju piegādā vāji strukturētu informācijas gūzmu, bet Gabēns ar Štirlicu vāji izprastus attiecību jautājumus. Taču, līdzīgi kā Dostojevskis ar Haksliju, gaida iegūt ticamu priekšstatu par lietu kārtību, tā Gabēns ar Štirlicu vēlas iegūt informāciju par korektām attiecībām. Attieksme un attiecības kā pastāvīga sarunu tēma 4. kvadrā ir īpaši iecienīta. Par to tiek pārrunāts daudz aktīvāk un biežāk nekā citās kvadrās.

Ceturtā kvadra pievērš uzmanību apstākļu noskaidrošanai. Orientēta uz dzīvi “ne tagad, bet nākotnē”, un šeit, uz zemes, tā pievērš uzmanību apstākļu maiņai, tās ietekmē maina savus plānus. Vienlaikus 4.kvadra uztur un saglabā iegūtās vērtības, tai skaitā materiālie labumi. Ir noskaņota palielināt to vērtību nākotnē. Ceturtās 4. kvadras pārstāvji vēlas ieraudzīt apkārtējās vides un notikumu labvēlīgu attīstību.
4. kvadrai savstarpējā komunikācijā nav pieņemami tādi paņēmieni kā savas patiesības pierādīšana, personīgas iniciatīvas izrādīšana, lepošanās ar sasniegumiem. Ir kūtri uz apkārtējās dzīves telpas un apstākļu maiņu.
Ceturtā kvadra prot iedalīt laiku darbam, atpūtai un komfortam. Tāda ir šīs kvadras gadalaika – ziemas īpatnība. Kvadrā tiek ņemts vērā partnera fiziskais stāvoklis, pēc aktivitātēm tiek rosināts partnerim atslābt un atpūsties. Pārmērīga fiziskā aktivitāte tiek nosodīta kā bezjēdzīga, nelietderīga, veselībai kaitīga. Spriedzes ierosināšana, kurināšana, aizmuguriska pretdarbība, šeit netiek pieļauta un visiem spēkiem apkarota. Nelūgtu padomu devējs var tikt novērtēts kā neinteresants vai uzbāzīgs.

Šajā kvadrā ir cieņā senlietas, kas ieraugāms ne tikai apģērbā, bet arī dzīvokļa interjera iekārtojumā. Tāds ir 4.kvadras psiholoģiskais vecums – senatne, jo samērā agri šīs kvadras pārstāvji uz vienaudžu fona izskatās vairāk nobrieduši un arī zinoši. Biežāk nekā citu kvadru pārstāvji, ceturtā kvadra iecienījusi restaurēt senatnīgas lietas.

Katrai kvadrai ir savs komplekss. Ceturtajai kvadrai – tas ir aplauzto spārnu komplekss. Šīs kvadras pārstāvji tiecas pēc darbības lauku paplašināšanas, cenšoties maksimāli izmantot savu potenciālu, un pārdzīvo, kad viņu centienus apstādina. Iegūt brīvību – tāda ir šī kompleksa būtība.

Ceturtās “Deltas” kvadras komplekss: “Bailes no brīvības ierobežošanas” : 

  • tiesības uz pilnveidošanos apstrīdēšana;
  • spēju un talantu noliegšana;
  • profesionālā pārākuma apstrīdēšana;
  • tiesības uz savu ieceru īstenošanu apšaubīšana;
  • aizliegums lepoties ar saviem panākumiem;
  • nepieļaut laika izniekošanu.