Par savstarpējām attiecībām11.06.2020

Pēc statistikas datiem

Laulību dienā dotais solījums: mīlēt, līdz nāve mūs šķirs, bieži vien izgaist jau pēc pirmajiem laulības gadiem. Statistika ir satraucoša, puse reģistrēto laulību tiek šķirtas. Liela daļa pāru dzīvo nereģistrētā laulībā, un, ja pieskaitītu arī tos, tad šķiršanās statistika būtu vēl neiepriecinošāka, vēsta raidījums Bez Tabu.  Citi dati liecina, ka tad, šķirto laulību skats sniegtu pat līdz 72 – 75%.

Centrālās statistikas pārvaldes pārstāve Sigita Šulca stāsta, ka laulības, kas tiek šķirtas, Latvijā ilgst vidēji 14 gadus. Ja gadā noslēdz aptuveni 11 tūkstoši laulību, tad tās šķir aptuveni 6 tūkstoši pāru. Līdz 39 gadu vecumam izšķiras 46 procenti vīriešu un 54 procenti sieviešu.
Pieņēmums, jo vēlāk precēsies, jo būs lielāka dzīves pieredze un laulība būs noturīgāka, neapstiprinās. Deviņdesmito gadu sākumā precējās vidēji 22 gadu vecumā, šķīrās tikpat bieži, kā tagad, kad laulības ostā iestūrē vidēji 30 gadu vecumā.
Citi dati apstiprina, ka vidējais pirmās laulības ilgums gadījumā, ja tā tiek šķirta, ir astoņi gadi. Tikai 6,2 procenti no visiem laulību noslēgušajiem pāriem svin tā dēvētās zelta kāzas jeb to 50. jubileju, liecina statistika.

Šķiras, ja nav emocionālās tuvības. Īpaši svarīgi tas ir sievietēm, un 70 procentu gadījumu viņas ir tās, kas ierosina šķiršanos.

No socionikas skatupunkta

 Izteikums, “šķiras, ja nav emocionālās tuvības”, pilnīgi sakrīt ar socionikas apgalvojumu. Šobrīd cilvēki retāk saista dzīvi mīlestības vadīti, bet gan vairāk tāpēc, lai aizpildītu vientulību un tukšumu.

Kad rodas emocionālā tuvība?

 Tādu pāris izbauda tikai tad, ja savu kopdzīvi savienojis ar pretēju, bet papildinošu partneri. Socionikas skatījumā R E ētiskais ar L P loģisko, S F sensorais ar T I intuitīvo, bet ar vienu nosacījumu, ka abi pieder vienai kvadrai. Tikai tāda savienība ikvienam rada papildinājumu un emocionālās tuvības izjūtu. Pretējā gadījumā sākumā radusies mānīgā emocionālā tuvība ātri zudīs. 

Joprojām cilvēki apavus un tērpus meklē reizēm pat mēnešiem ilgi, taču nevar pieņemt, ka arī partneris jāmeklē pēc sev pieņemamiem parametriem. Varbūt ilgi! Jā, izskatam ir nozīme, taču tas nav galvenais rādītājs saskanīgai kopdzīvei. Bārbiju var novietot tikai uz plaukta un jūsmot par viņas skaistumu. Bet cik ilgi?

Var šķist pārāk nereāli starp 16 socioniskajiem tipiem ieraudzīt tikai divus, sev saderīgos – Duālo un Aktivatoru. Faktiski socionika iesaka četrus tipus, divus arī ārpus savas kvadras (M mirāžas un p.d. pusduālo partneri). Par starptipu attiecībām lasi sadaļā “Starptipu attiecības”.

Tādēļ talkā nākusi psihosofija – socioniku papildinoša zinātne (tā sabiedrību sadala 24 tipos). Tas nozīmē, ka katram socioniskajam tipam ir 24 apakštipi un kopējais tipu skaits ir 384.

Socionikas eksperti, pieredzes vadīti, ir konstatējuši, ka savstarpējās attiecības par 85% ietekmē psihosofiskais tips. Arī profesijas izvēli precīzi motivē psihosofija. Tādi kļuva skaidrs, kāpēc pat ar savu duālo vai aktivatoru nebija iespējams sadzīvot. Citā gadījumā viņš pat kļuva ienaidnieks.

Psihosofija rekomendē plašāku izvēles spektru. Ja paskatāmies ievietotā tabulā, Tvardovskim ļoti saderīgi ir Augustīns, Bertjē Tolstojs, arī viņš spētu viegli komunicēt vismaz ar 5 psihosofiskiem tipiem, ar kuriem komforts ir no 36 līdz 28 ballēm. Izvēle ir paplašinājusies. Vienīgi diviem Tvardovskiem nebūs viegli komunicēt pat darba attiecībās. Jo tie ir divi Lauvas ar 1.W gribu. Jo zemāk par 28 komforta ballēm, jo attiecības veidosies smagākas. Līdz beidzot Tvardovskis var nonākt absolūtā “kara”situācijā ar Aristipu, Gazalī un Andersenu. 

Kā atrast saderīgo?

Atbilde viena – tikai mācoties! Tehnoloģiju laikmetā ikviens ir spiests mācīties. Arī savstarpējo attiecību zinātnes.

Pagaidām mājaslapā ievietots pats sākums psihosofijā, apraksti par savstarpējām attiecībām un tipu raksturojumiem tiks, publicēti pakāpeniski.

Atliek iegādāties grāmatu: “Izdzīvot mūžu saskanīgi!”

P.S Pagājušajā svētdienā 7. jūnijā noskatījos pārraidi: “Daudz laimes jubilār!” Tanī populārā dziedātāja Rita Trence pastāstīja, ka socionikas lapā izlasījusi, ka viņi ar vīru bijuši ļoti saderīgs pāris – viņa Žukova, Imants Jeseņins. Laikam tādēļ viņa nekādi nespējot samierināties ar domu, ka Imanta vairāk blakus nav. Jā, viņi bija Duālais pāris.