1. kanāla Filijas/vienādo – lietišķās attiecības09.02.2021

Kā socionikā, tā arī psihosofijā attiecības starp psihosofiskiem tipiem tiek iedalītas vairākās grupās. Filijas vai četru kanālu vienādās attiecības tiek iedalītas pie “Lietišķām” attiecībām. 

Tās ir četras viena kanāla vienādo attiecības. Ielūkojies starptipu attiecību tabulā! 

1.:1. Pirmā kanāla Filija/vienādo attiecības, (V) balles (+5)

1.W : 1. W

Partneri ir vienoti garīgajā pasaulē;

1.E : 1. E

Partneri ir vienoti ideju pasaulē;

1.P : 1. P

Partnerus vieno apsvērumi materiālajā pasaulē;

1.L : 1. L

Partnerus vieno loģisko apsvērumu pasaule.

Pirmā kanāla vienādo aspektā abiem partneriem kopēja ir kanāla galvenā vērtība, kura ir pati svarīgākā personības puse. Vienas kvadras ietvaros veidojas savstarpējā saskaņa. Partneri parasti vienam otram neuzbrūk, nepārmet pārmērības, jo es esmu tāds pats. Taču jāņem vērā, ka 1.kanāla funkcija ir dominējošā, tāpēc mēdz būt ietiepīga. Ar citu kvadru partneri saskaņa neveidojas viegli, grūti panākt piekāpšanos, vienīgi, ja katrs apzinās savu nozīmi. Gadās, ka ar laiku partneri pielāgojas, taču biežākos gadījumos attiecības pasliktinās, rodot nepatiku vienam pret otru, kura iemeslu dažkārt grūti izskaidrot. Novērots, ka rodas sāncensības konflikti (izdevīgu kontaktu pārvilkšana savā pusē, lai otram netiek).

Šajās attiecībās nav papildinājuma,  partneriem dzīvot kopā kļūst garlaicīgi. Tās mēdz dēvēt par attiecībām kā brālim ar māsu. Ja prioritātes (darbošanās lauki) nav sadalītas, arī attiecībās komforta nebūs.

Vieglāk saprastas divas Loģikas (1.L : 1.L), divas Fizikas (1. P : 1.P). Taču divas fizikas strīdēsies par to, kurš pirmais uzsāks darboties, jo būs jāpārvar slinkums. Divas loģikas nespēs izšķirties, kurš paveiks smagāko darbu. Tādos gadījumos noteicošās būs socioniskā intraversija vai ekstraversija. Kaut arī ekstravertais ātrāk uzsāks darboties, intraverto tas kacinās, jo ar to viņš sapratīs, ka arī viņam jāsāk darboties.

Grūti būs izšķirties divām pirmajām gribām (1.W : 1.W), par to, kuram piederēs pēdējais vārds un vai tas būs noteicošais. Arī šajā gadījumā jāņem vērā socioniskā saderība. Gan darbā, gan ģimenē abi partneri ar 1.W vēlēsies, lai otrais būtu ar zemāku W.
Pavisam grūti būs saprasties divām pirmajām emocijām (1.E : 1.E). Kādam no viņiem jāuzņemas pildīt otra norīkojumus, jāiemācas cienīt arī otra domas, viņa izvēli un sadalīt teritoriju! Kopdzīvei smagas. Darbā nav ieteicams atrasties vienā kabinetā.

1.W: 1. kanāla Filija Gribas “W” aspektā.

Ja ir izveidojušās ciešas attiecības starp diviem partneriem ar 1.Gribu, kāds no viņiem nav novērtējis savu, vai negrib atzīt otra ietekmes spēku. Sieviete ar 1.Gribu jaunības maksimumā var izjust gandarījumu, atrodoties līdzās vīrietim, kam arī ir 1.Griba. Bet ar gadiem tas krasi mainīsies.
Ikviens 1.Gribas cilvēks ir par sevi pārliecināts, tāpēc uzreiz atpazīst un novērtē spēcīgāka un vājāka rakstura cilvēkus. Cilvēks ar 1.Gribu var pakļauties tikai garīgi spēcīgākam. Šajās attiecībās ātri atklājas abu partneru dominējošā daba. Ja šādās attiecībās nav pilna papildinājuma pēc socionikas, panākt vienošanos un mērķu kopību ir gandrīz neiespējami. Ja partneri ar laiku saprot, ka jāļauj katram sasniegt savus mērķus, pat negaidot pastāvīgu partnera palīdzību un otra talantu atzīšanu, tad kopdzīve var turpināties. Kopdzīvē partneri otra sasniegumus nenovērtē.
Tā izskatītos, savietojot blakus pseidonīmā pausto domu – “Cars” ar Caru”.  Vai spēs sapraties divi “Cari”?

Katram tipam ar 1.Gribu ir vēlme uzņemties rūpes par partneri, bet kopdzīvē šādā tandēmā tās rada vairāk pārpratumu, neizpratnes, pat pārlieku uzbāzību no otra puses, nekā iepriecinājumu. Par ko tad šajā tandēmā rūpēties? Abi spēcīgi vienā aspektā.

Situācija uzlabojas, ja viens partneris atkāpjas no cīņas un uzsāk īstenot tos talantus, kas viņam doti 2.kanāla funkcijas aspektā: attiecīgi ar 2.loģiku aizejot zinātnē, ar 2.fiziku – sportā vai uzņēmējdarbībā, ar 2.emociju – kultūrā vai mākslā.  Tad dominējošā enerģija tiek novirzīta panākumu sasniegšanai profesionālajā jomā, kas mazina savstarpējo attiecību spriedzi.

1.E :1. kanāla Filija Emocijas “E” aspektā.
Tā izskatītos, savietojot blakus pseidonīmā pausto domu – “Romantiķis” ar “Romantiķi”. Cik ilgi spēs saprasties divi “Romantiķi?”

Ja partneriem Emocija atrodas 1.kanālā,  simpātijas un savstarpējā pievilkšanās izveidoties ļoti strauji, taču to pamatā galvenokārt ir emocionāla pieķeršanās, bet ne mīlestība. Jūsmošana. Rodas mānīgs ieskats par mīlestību. Abi partneri izjūt spēcīgas tuvības saites, kaisli. Viņi gandrīz ir pārliecināti, ka tikpat spēcīgas jūtas viņus vienos visu dzīvi, tādēļ tiek sasteigta kopdzīve. Par nožēlu, šajās attiecībās ar grūtībām nostiprinās savstarpējais dialogs. Drīzumā atklājas, ka gandrīz vienlaicīgi abi partneri vēlas, lai viņu uzklausa otrs. Abi runā vienlaicīgi un ar lielu patosu.
Ja pāris vēlas turpināt kopdzīvi, kādam nākas piekāpties, mierināt otru, bet novērots, ka vienošanos nepanāk. Nesaskaņas pavada nepatīkamu vārdu apmaiņa, kas notiek gandrīz katru dienu. Te lido pa gaisu gan apģērba gabali, gan cietie priekšmeti. Mēdz būt tikpat straujas salabšanas, bet gala rezultātā atgriežas atkal sākotnējā stadijā. Kaut abiem partneriem emociju iespaidā rodas daudz jaunu ideju, retumis viņi panāk vienošanos, ne vienmēr izdodas apstādināt un piezemēt otru. Idejas paliek gaisā karājamies. To dēļ atkal sākas strīdi. 

Pirmās Emocijas partneri viens otru visbiežāk sastop kultūras un mākslas jomā. Radošajā kopdarbībā tās veicina gūt sasniegumus, taču mēdz izveidoties situācijas, kad attiecību saglabāšanas nolūkos vienam savi radošie talanti jāupurē un jāuzņemas ikdienas rūpes, jo viņam sava enerģija un entuziasms jāiegulda saimniecības vadīšanai. Bet “Romantiķis” nav tam radīts. 

1.P: 1.P kanāla Filija Fizikas “P” aspektā.
Tā izskatītos, savietojot blakus pseidonīmā pausto domu – “Privātīpašnieks” ar “Privātīpašnieku”. Cik ilgi spēs saprasties divi “Privātīpašnieki?”

Fizikas Filijā kopdzīve ir apmierinoša un pat komfortabla, jo abiem partneriem ir līdzīgs materiālo problēmu risinājums. Abu partneru enerģija tiek novirzīta materiālā stāvokļa uzlabošanai, līdz tas sasniedz vēlamo robežu. Abi ir ieinteresēti dzīves kvalitātes paaugstināšanai un uzlabošanai bet ne samazināšanai. Tiek izvērtēta dzīvesveida un paradumu atbilstība. Domstarpības rodas gadījumos, kad partneri nav saderīgi pēc socionikas. Sākotnējā saskaņa tad   pazūd kā nebijusi. Tomēr jāatzīmē, kā šajās attiecībās ir maz romantikas un iejūtības. Pārāk liela uzmanība tiek pievērsta intīmai – miesiskai baudai, bet ne garīgai saderībai. Starp viņiem sākotnēji notiek seksuālā pārsātināšanās, plošoši dzimumakti. Bet tas neilgst mūžīgi. Te katrs domā par savas baudas apmierināšanu. Vēlākajā periodā partneri viens otru pat nespēj uzbudināt. Lielākie nesaskaņu cēloņi rodas nemateriālajā dzīves aspektā, piemēram, krasas ideoloģiskās pārliecības atšķirības.

Partneru dzīvesveidā vērojamas galējības – no grandiozām iepirkšanās tūrēm līdz absolūtai to ignorēšanai, kad tiek lietoti uzkrājumi. Partneri ar 1.Fiziku var ekonomēt uz vēdera un apģērba rēķina, bet ne uz sava īpašuma rēķina. Var pārspīlēti pirkt mēbeles, pārsātinot ar tām dzīvokli, sadzīves priekšmetus, lietas un tehniku. Sīksti pieķeras savai teritorijai, kurā ir nostabilizējušies. Šķiršanās gadījumā neviens nevēlas to atstāt, tāpēc pagarinās kopdzīves laiks, līdz tiek pārdalīts īpašums un abi kā svešinieki, dzīvo tajā. 

Partneriem arī savstarpējās rūpes izpaužas savdabīgi, jo katrs rūpējas par sevi. Uzskata, ka kopīga darbošanās sadzīves jautājumu kārtošanā ir samērā bezjēdzīga (jo nav uz procesu vērstas), galvenais ir darba rezultāts un tā kvalitāte. Ja viens parādījis sevi, ka prot kaut ko labāk, otrs iemanās atturēties to darīt, necenšas arī piesavināt viņa iemaņas. 

1.L : 1.L kanāla Filija Loģikas “L” aspektā.
Tā izskatītos, savietojot blakus pseidonīmā pausto domu – “Dogmatiķis” ar “Dogmatiķi”. Cik ilgi spēs saprasties divi “Dogmatiķi?”

Loģikas aspekta Filijas attiecību jēgu un komfortu lielā mērā nosaka ieinteresētība gūt no partnera zināšanas un pieredzi. Šīs attiecības neraksturojas ar neatrisināmiem strīdīgiem jautājumiem. Domstarpību gadījumos katrs savu taisnību uzskata par pareizāku. Gadās, ka ar laiku pieļautās kļūdas atzīst. Partnera intelektuālā izaugsme netiek bremzēta. Parasti abiem partneriem ir plašs apspriežamo tēmu loks. Ja partneriem ir līdzīgs intelektuālais līmenis, katrs no otra gūst apmierinājumu.

Taču šajās attiecības pilnīgi pietrūkst emocionālās jūsmošanas, mīļvārdu izteikšanas, kas abu intīmajā jomā ienes atsvešināšanos. Partneri kādu laiku dzīvo kā kolēģi, vai kā tuvi radi. Līdz kādu dienu konstatē, ka ar intelektuālām un lietišķām sarunām vien ir par maz laimīgai kopdzīvei. Divi zinātniska tipa cilvēki nodzīvo ilgāk nekā tādi, kuru intereses un profesijas ir atšķirīgas. Piemērā Bertjē ir Praktiķis, taču Lao-dzi teorētiķis, Pētnieks, ļoti apšaubāmi, ka viņu kopdzīvei būs garš mūžs.