Dimā – ISFP sensori ētiskais introverts17.07.2010

Pseidonīms: Komfortradis

    
prototipi: Aleksandrs Dimā – tēvs, Lučāno Pavaroti

Dimā ir draudzīgs, miermīlīgs, dzīvespriecīgs. Izvairās no nepatīkamām lietām un situācijām. Visur cenšas saskatīt sev tīkamo. Spēj uzturēt draudzīgas attiecības ar katru un sadzīvot ar visiem, jo ir smalkjūtīgs un iet zelta vidusceļu. Starpnieks Komfortradis uzskata, ka cilvēks ir dzimis tādēļ, lai priecātos par dzīvi un baudītu to šeit un tagad! Omulīgs cilvēks, kurš prot priecāties par katru ikdienišķu sīkumu. Gūst patiesu baudījumu no vienkāršām lietām.

ISFP piemīt smalka skaistuma izjūta. Prot izsmalcināti, saskanīgi un oriģināli ģērbties, bet necieš pārmērības. Gan mājās, gan darbā rada tīkamu un omulīgu gaisotni. Ar dažādiem sīkiem rotājumiem labprāt iekārto un izdaiļo savu tuvāko apkārtni, piešķirot telpai savdabīgu pievilcību. Katru lietu uztver kā mākslas darbu. Vienkāršas pusdienas viņš prot pārvērst par svētkiem.

Nevēlas šķirties no ērtībām, tādēļ ceļo nelabprāt. Sāpīgi izjūt neērtības. Ja tomēr dodas ceļā, tad iepriekš rūpīgi gatavojas un ņem līdzi visu iespējamo. Viņš labprātāk izvēlas izbraucienus zaļumos, labu draugu pulkā.

Viņam ir maiga, ieapaļa seja un noapaļotas auguma līnijas, augums pārsvarā pilnīgs, viduklis nav izteikts. Dažiem ir pīles gaita.

Viņam ir attīstītas sajūtas, tādēļ smalki izjūt gan savu, gan otra ķermeni. Rēķinās ar citu ieradumiem un ērtībām. Ir uzmanīgs, rūpējas un gādā par tuviniekiem. Viņam svarīga gan sava, gan tuvinieku veselība un pašsajūta. Viņš to var nepamanīt, ja ir aizņemts ar domām, vai kādu uzsāktu darbu. Savas vajadzības cenšas apmierināt pats, citus neapgrūtina ar personīgas dabas lūgumiem. Taču citu labā spēj darīt daudz, tomēr sevi nepārslogo. Dimā netiecas iegūt varu, nav uzstājīgs, neprot aizstāvēt savu viedokli un bieži piekāpjas pārspēka priekšā.

Dimā prot veidot, radīt, kārtot, iekārtot, visu izbaudīt, uzticoties savai pieredzei – darbībā, kustībā, un tic tikai tam, ko pats ir izmēģinājis. Viņa vadošais uztveres un darbības veids ir kustības, pieskārieni ādai un ar ādu, oža, garša. Viņam patīk ņemt priekšmetus rokās, aptaustīt, izpētīt, sajust un izjust tos. Ātri atrod vajadzīgās lietas, parasti izvēlas ierastās. Patīk automašīnas, vēlas izjust baudu ātrumā (lidojuma sajūta), tādēļ patīk ātri braukt. Izjūt un izbauda Dabu visā tās krāšņumā.

Sarunājoties starpnieks Komfortradis mēdz partnerim pieskarties, lai veidotos veiksmīgāka saskarsme. Patīk stāstīt vienkāršus sadzīves notikumus. Bieži stāstus papildina ar kādu aizraujošu sīkumu, veidojot to krāšņāku, lai radītu klausītājiem spilgtākus pārdzīvojumus. Arī no citiem dzirdēto prot pārstāstīt krāšņāk un aizrautīgāk. Gadiem ilgi spēj atcerēties bijušās izjūtas un aprakstīt tās tik dzīvi, it kā joprojām sajustu. Spēj atpazīt un nosaukt sen sajustas smaržas. Tādos brīžos ISFP atjauno atmiņā priekšstatus par pārdzīvoto, kas saistīts ar konkrēto lietu vai notikumu – prieks, skumjas, neveiklība u.c. Reizēm šie priekšstati un atmiņas ir tik spēcīgas, ka viņš domās spēj sarunāties ar cilvēku pagātnē. Mēdz iedomāties un piedēvēt sev neparastas, pat pārdabiskas spējas, kas patiesajā dzīvē viņam nepiemīt. Īstais Dimā ir pavisam savādāks. Atvērts kļūst tikai vistuvākajiem – uzjautrinot un aizraujot ar saviem stāstiem un izturēšanos.

Labprāt iesaistās mīlas rotaļās, jo arī mīlestībā (gluži kā visās citās lietās) ir mākslinieks – prot radīt īpašu gaisotni. Mīļotā cilvēka dēļ Dimā spēj upurēties, piekāpties, izdabāt. Samērā viegli atsvešinās un atrod citu, ja izredzētais nav pietiekami atsaucīgs. Ģimenes dzīvē viņš neļauj jūtām atdzist – mēdz sevi iedvesmot, iestāstot, ka nekas nav mainījies. Ja ģimenes dzīvei draud briesmas, tad izdomā un organizē kādus izklaides pasākumus plašākā draugu lokā. Citiem savus pārdzīvojumus neizpauž. Labi izprot citu jūtas, pārdzīvojumus un attiecības. Ātri un precīzi spēj novērtēt otra garastāvokli, prot to ietekmēt, uzjautrinot. Sabiedrisks, ja nepieciešams, var sarunāties ar nepazīstamiem cilvēkiem. Viegli pielāgojas, var runāt gandrīz par jebkuru tēmu. Ir atsaucīgs un patīkams sarunu biedrs. Patīk jautri pasākumi nelielā draugu pulciņā, kur viņš bieži ir uzmanības centrā, jautrības dvēsele. Uzjautrina apkārtējos, jokojot un izsakot divdomīgas frāzes. Dimā sabiedrībā tiecas pamanīt tikai patīkamo, jo gūtie iespaidi pēc tam bagātina viņa dzīvi. Viņš vienmēr atceras savu tuvinieku un paziņu jubilejas, neaizmirst apsveikt. Viņu interesē intrigas, sensācijas un citas interesantas ziņas, apkopo tās un pārrunā draugu lokā. Vienmēr zina, kas notiek ar tuviniekiem un paziņām. Vienmēr prot atlicināt laiku, lai satiktos ar cilvēkiem.

Necieš konfliktus. Strīdos un attiecību skaidrošanā neiesaistās, jo vēlas draudzīgas attiecības ar visiem. Ar starpnieku Komfortradi ir grūti sastrīdēties, jo viņš parasti neiebilst. Ja jūt, ka ir kādu aizvainojis ar savu runu vai darbiem, tad cenšas visu pārvērst jokā. Ģimenes strīdi viņam ir liela nelaime. Viņš cenšas pārrunāt notikušo ar katru atsevišķi, izvērtē situāciju, nomierina iekarsušos, mēģina novērst sarežģījumus un pārliecināt, ka ir svarīgi dzīvot saticīgi.

Prot izplānot un paredzēt pareizu rīcību un paņēmienus, kā saglabāt neatkarību, ievērojot nepieciešamo distanci un nesabojājot attiecības. Viegli uzbudināms un iespaidojams. Sadzīvē no „mušas izpūš ziloni”, tādā veidā pats sevi satracina. Dimā ir līdzīgs kaķim, kura mīlīgā murrāšana var pēkšņi pāriet uzbrukumā. Viņš var būt maigs un sirsnīgs, bet līdz zināmai robežai. Nepiedod nodevību un krāpšanu. Viņš var piespiesties atjaunot izirušas attiecības ar mīlētu cilvēku, kurš viņu kaut kādā veidā aizvainojis, taču nekas vairs nebūs tā, kā iepriekš.

Pirms uzsāk darbu, viņam nepieciešams, lai apkārtne būtu kārtībā. Ja lietas nav novietotas savās vietās, tad viņš nespēj koncentrēties darbam. Visu sakārto un uzsāk darbu apmierināts. Visam jābūt patīkamam, skaistam un tīram. Nepatiku un neapmierinātību var radīt nepiemēroti darba piederumi – pildspalva, kas smērē vai slikti raksta, neērts krēsls u.c. Tomēr, ja darba apstākļi ir ISFP prasībām neatbilstoši, un nākas ar tiem samierināties, tad viņš zaudē spēku un darba prieku, var kļūt depresīvs. Darbaspējas viņam atņem spriedze un nelabvēlīga līdzcilvēku attieksme. Līdzīgas izjūtas Dimā pārņem arī tad, ja ir nesakārtotas personīgās attiecības.

Nemēdz būt lietišķs. Cenšas visu nokārtot, izmantojot labas savstarpējās attiecības un uzturot tās, galvenokārt, ar noderīgiem cilvēkiem. Personīgie darījumi viņam bieži ir saistīti ar darba pienākumiem. Tādēļ ISFP ir labs starpnieks tirdzniecības un citos darījumos. Preces izplatīšana notiek draudzīgā, bet ne lietišķā gaisotnē. Viņa laiskums ierobežo draugu loka paplašināšanos.

Viņam izveidojas savs noteikts dienas ritms. Nepakļaujas laika ierobežojumiem, vēlas saglabāt brīvību un neatkarību. Izvairās uzņemties atbildību. Bieži kavē, kaut gan cenšas visu izdarīt savlaicīgi. Darāmo veic sev raksturīgā ātrumā, un, kavējumiem vienmēr atrod attaisnojošus iemeslus. Starpniekam Komfortradim grūtības sagādā darba vietas un profesijas maiņa, nepatīk izjaukt ierasto darba kārtību. Pieņemot lēmumu šaubās, tas tiek atlikts uz pēdējo brīdi, jo apsver un gaida kādu mājienu, kas apstiprinātu izvēles pareizību vai nepareizību. ISFP pēc būtības ir diezgan svārstīgs, mainīgs un rīcībā neparedzams. Lai iekļautos laikā, nepieciešams viņu nepārtraukti skubināt. Rada iespaidu, ka ir aizņemts, darbīgs un norūpējies. Taču nav pietiekami kustīgs un apsviedīgs, tas bieži traucē viņam īstenot savas vēlmes. Dimā necieš steidzīgus, nemierīgus cilvēkus.

Ražīgi strādā tad, kad jūtas kādam noderīgs. Gandarījumu gūst, kad viņam lūdz padomu. Apvainojas (kaut arī neizrāda), ja nenovērtē viņa darba iznākumu un neuzslavē. Necieš vienveidīgu, sīkumainu nodarbošanos, kas prasa pacietību un rūpību.

Dimā patīk iepirkties. Viņš nekļūdīgi un rūpīgi prot izvēlēties labāko – pat augļus un citus sīkumus. Pirkumi un citas darbības, kas saistītas ar darījuma izdevīgumu, viņam ir smags pārbaudījums, tādēļ nepatīkamu pārsteigumu sagādā nosauktā cena. Reizēm viņam nepietiek veselā saprāta. Kaut arī cenšas būt taupīgs, nauda ātri iztērējas. Pētot cenas un rēķinus uztraucas, meklē kādu padomdevēju. Dimā bieži strādā bankās, finanšu nodaļās, tirdzniecībā vai grāmatvedībā, darbojas mazajā biznesā. Visas iepriekšminētās jomas viņu garlaiko un iztukšo.

Dimā ir neparasts cilvēks, viņam vienmēr ir daudz tālejošas idejas un drosmīgi piedāvājumi, kas var būt saistoši arī apkārtējiem. Viņš pats arī labprāt uzklausa un piesavina jaunas idejas. Ir zinātkārs, labprāt klausās stāstus par kaut ko noslēpumainu. Garlaicīgi, neievērojami, neinteresanti cilvēki viņam rada spriedzi. Tie starpnieku Komfortradi izved no pacietības un kaitina, no tādiem viņš cenšas izvairīties. Saskarsmē ar patīkamiem cilvēkiem ir uzmanīgs, gādīgs, pat pakalpīgs. Simpātijas apliecina izpalīdzot.

Dimā iedvesmo un uzmundrina tālredzīgi, saprātīgi domājoši cilvēki, kuri pamana notikumu savstarpējās sakarības un paredz to attīstību nākotnē. Slikti uztver nenoteiktas, aptuvenas ziņas. Tas viņu mulsina, traucē sakopot domas un sabojā garastāvokli. Viņam patīk, ja parādības tiek saistītas ar attiecīgām likumsakarībām. Kļūst darbīgs, ja viņam ir noteikts mērķis, pamatota šī mērķa nepieciešamība un izskaidrots darbības virziens. Tad viņš pats zina un saprot, kas darāms. Bezjēdzīgi un nevajadzīgi ISFP šķiet noteikumi un skaidrojumi, kaili fakti, instrukcijas. Viņam nepieciešams, lai darbs patiktu un nebūtu jādara ar piespiešanos. Tad Dimā ir apņēmības pilns, strādā ar prieku un degsmi. Vardarbība un rupja attieksme viņam ir nepieņemama. Baidās zaudēt stabilitāti, baidās no pārmaiņām attiecībās.

Par savstarpējām attiecībām.
Ieteikumi par savstarpējo saderību tikai pēc socionikas metodes jau ir novecojuši. Zinātne joprojām attīstās, talkā nākusi psihosofija, kura papildina socioniku. Tas nozīmē, ka katram socioniskajam tipam ir 24 psihosofiskie apakštipi, tādēļ savstarpējā saderībā nozīmīgu lomu spēle tieši psihosofiskais tips.
Dimā saderīgākie partneri pēc socionikas ieteikumiem: duālais – Donkihots, aktivators – Robespjērs, mirāžas – Žukovs un pusduālais – Hakslijs