Žukovs – ESTP sensori loģiskais ekstraverts17.07.2010

Pseidonīms: Rīkotājs


ESTP prototipi: Georgijs Žukovs, Jekaterina Furceva

Par Jekaterinu Furcevu
Tā bija sieviete, kura no vienkāršas audējas mērķtiecīgi kļuva par pirmo sievieti Krievijā, paceļoties visaugstākajos posteņos. Viņas ieņemamo amatu saraksts ir ļoti garš. Krievijā plašā mērogā viņa bija ietekmīga persona. Viņu dēvēja par “Jekaterinu Vareno”, “Saimnieci” jo tolaik Krievijā viņa bija labākā kultūras ministre. Ļoti spilgta personība, par kuru tika uzņemtas neskaitāmas filmas. Viņai bija valdonīgs raksturs un ass prāts. Uzrakstītā grāmatas nosaukumā izskan viņas atzīšanās: “Es raudu tikai spilvenā!”

 

Žukovs ir sociotips ar iedzimtām vadītāja un vadoņa spējām. Dzīves mērķus izvēlas ar plašu vērienu, un cenšas sasniegt ar jebkādiem līdzekļiem. Labi atceras visu, ko redzējis (formas, krāsas, cenas, daudzumu u.c.), prot to izmantot mērķu sasniegšanā. Viņa būtību izsaka teiciens: „Mērķis attaisno līdzekļus!” Veikli maina mērķa sasniegšanas paņēmienus. Nemēdz atkāpties, savus plānus nemaina. Vēlas gūt uzvaru gan strīdos, gan sacensībās, gan biznesā. Pie varas bieži nokļūst, izmantojot apjukuma situāciju, vai ekonomiskus, politiskus, sociālus skandālus. Aizrautīgs, viņam piemīt sacensības gars. Neatkarīgs, grūti ietekmējams. Pats, sev un apkārtējiem, nosaka uzvedības normas, kārtību u.c. Stingri seko, lai citi to ievēro. Spēj bez lielas piepūles sasniegt to, kas citiem šķiet neiespējams. Spēj saskatīt citu vājības un nepilnības, prot katru īsi un atbilstoši raksturot. Prot citiem uzticēt pienākumus, atbilstoši viņu spējām un panākt, lai katrs darbojas ar lielāko atdevi. Prot veiksmīgi izvēlēties komandu un uzticēt, katram cilvēkam atbilstošus pienākumus. Paskaidro vienkārši un saprotami, izmantojot pārliecinošus piemērus. Uzklausa visus viedokļus, bet izšķirošo lēmumu pieņem pats. Labprāt dod padomus un vada, necieš pavēlošu attieksmi pret sevi. Ciena ietekmīgus un uzņēmīgus cilvēkus, kurus cenšas atdarināt. Par sevi spējīgākus cilvēkus necieš, cenšas viņus izmantot, vai izliekas nemanām viņu spējas. Labprātāk izvēlas attiecības ar piekāpīgiem un miermīlīgiem cilvēkiem, kurus viegli pakļaut. Patīk, ja citi pret viņu ir atklāti. Izrāda interesi par otra sarežģījumiem, izsaka līdzjūtību vai izrāda maigumu, kamēr iegūst nepieciešamo informāciju. Nākamā mirklī var kļūt skarbs un nepielūdzams. Runā mundri, dzīvespriecīgi, īsiem, aprautiem teikumiem ar pašcieņu. Skaļa balss un pavēlošs tonis. Saskarsmē tiešs un ātrs. Vienmēr patur pēdējo vārdu.

Spēcīgs sociotips, kurš nepārtraukti vēlas paplašināt savu ietekmes lauku – apgūt jaunas teritorijas un pakļaut cilvēkus. Dažreiz viņam pietrūkst mēra sajūtas. Vara maršalam Rīkotājam nepieciešama, lai nostiprinātu iegūto un gūtu vēl vairāk. Iesākto pabeidz. Vēlamo panāk, psiholoģiski ietekmējot vai pielietojot fizisku spēku. Prot atrast pretinieka vājo vietu, izstrādāt darbības taktiku un stratēģiju, uzbrukt tieši. Ietiepīgs un nepiekāpīgs. Lai sasniegtu mērķi, var pāriet pretinieka pusē vai atļauties īslaicīgu izlīgumu. Ja vēlamo neizdodas panākt ar tiešu rīcību, spēj izmantot aplinkus gājienus vai trešo personu. Jo mērķis grūtāk sasniedzams, jo vairāk to iekāro un ietiepīgāk pēc tā tiecas. Jo bīstamāka situācija, jo vairāk spēj sakopot spēkus un ātrāk pieņemt lēmumu.

Necieš, ja izlemj viņa vietā. Sarunā, pirms atbildes, mēdz nedaudz sakopot domas un ieturēt pauzi, lai aptvertu iegūto informāciju un pārdomātu atbildi. Spēj ilgstoši darboties. Cenšas uzkrāt visu iespējamo informāciju, taču reizēm rīkojas pārsteidzīgi. Saimniecisks. Attīstīta skaistuma izjūta un novērošanas spējas, kas ļauj pamanīt arī nepilnības. Patīk atstāt spilgtu iespaidu uz apkārtējiem – nav svarīgi, labu vai sliktu. Nevienu neapbrīno un neapskauž. Bezbailīgs, viņu neietekmē naids un citas emocijas, tādēļ viņu uzskata par bezjūtīgu. Droši un pārliecinoši pretojas, ja kāds apšauba viņa spējas. Lepojas ar savu spēcīgo ķermeni. Patīk jautras kompānijas, kurās atbrīvojas no enerģijas pārpilnības. Vienmēr un visur gūst labumu sev.

Prot novērtēt lietas un noteikt to patieso vērtību. Prot atšķirt izdevīgu un neizdevīgu. Spēj ilgstoši veikt darbus, kur nepieciešama saprātīga, vērtējoša domāšana (šahs, konstruēšana, projektu izstrāde u.c.). Apķērīgs, atjautīgs, labi atceras dažādus apgalvojumus un notikumus. Sabiedrībā labprāt izrāda zināšanas. Darbaspējīgs, spēj ilgstoši strādāt bez atpūtas. Veicas roku darbi, ir akurāts. Meistars. Viņam piemīt amatnieka iemaņas, labprāt veic tehniskus darbus. Saimniecisks. Visu veic atbilstoši prasībām. Spēj strādāt vairākus darbus vienlaicīgi. Ja Žukovs jūtas vajadzīgs, un viņa darbs ir labi atalgots, tad strādā, netaupot spēkus. Nelabprāt maina darbu, visu mūžu labprātāk strādā vienu, labi apgūtu. Necieš sliņķus un slaistus. Nepārtraukti pārbauda notikumu un darbu virzību, pievērš uzmanību galvenajam. Viņu interesē gala rezultāts. Nesakārtotā kolektīvā, viegli ievieš un uztur kārtību. Sarežģītās situācijās mobilizējas.

Uzskata, ka vienmēr var paspēt izdarīt visu iecerēto, ja ātri un precīzi darbojas. Neizjūt laika ritumu. Reizēm viņu pārņem izjūtas, ka nepietiks laika, ka kaut ko var nokavēt, ka viss notiek pārāk lēni. Īpaši necieš, ja kāds veltīgi kavē viņa laiku. Nemīl lieki pļāpāt. Ja kāds viņu aizkavē, tad ESTP bieži lūkojas pulkstenī, kļūst steidzīgs, atrunājas ar svarīgiem darbiem. Viņa teiciens: „Laiks ir nauda!” Uztraucas par nākotni, ja neizdodas īstenot savus plānus, no viņa neatkarīgu apstākļu dēļ. Nepatīk straujas pārmaiņas, steiga, neparedzēti pavērsieni. Jūtas izsists no ritma, ja nepieciešamas novirzīties no iecerētā mērķa. Nespēj dzīvot bezdarbībā un vienatnē. Ja viņa iekšējais līdzsvars un dzīves ritms ir izjaukts, jūtas slikti, bet apkārtējiem to neizrāda. Žukova noskaņojums var mainīties pēc nevietā un nelaikā izteiktas frāzes. Citiem tas šķiet neizprotams. Ja maršals Rīkotājs nevēlas bojāt attiecības, tad noslēdzas un dusmojas. Grūti izlīgst, neprot runāt par jūtām un attiecībām. Attiecības strauji mainās, ja tuvinieki izprot viņu un meklē kontaktu. Tādās reizēs kļūst atsaucīgs un sirsnīgs.

Nespēj gaidīt un darīt bezjēdzīgus darbus. Labprāt uzklausa prognozes un padomus. Rīkojas un negaida. Sastapies ar grūtībām vairākkārt, sāk saprast, ka ne visu var iegūt ar spēku, ka pret cilvēkiem jāizturas ar cieņu. Žukovs nožēlo, ka nav pienācīgi novērtējis cilvēkus, ka ir zaudējis saikni ar viņiem. Mūža otrā pusē bieži pievēršas reliģijai vai labdarībai.

Izturīgs. Neievēro, ka ir slikta pašsajūta. Uzskata, ka viņam ir laba veselība, pat ja patiesībā tā nav. Ja ir nopietni slims, cenšas palikt viens. Savas slimības slēpj. Pret tuviniekiem ir uzmanīgs. Spējīgs ilgstoši izturēt badu, salu u.c. Ja nepieciešams prot izdzīvot ar minimāliem līdzekļiem. Lai nostiprinātu sirdsmieru un atgūtu pašpārliecinātību, viņam nepieciešams tuvinieku atbalsts un atzinība. Var nepamanīt liekulību.

Ja kādam tuviniekam, jeb tiem, kurus Žukovs ieskaitījis draugu pulkā, rodas sarežģījumi, pats piedāvā palīdzību. Ģimenē ir noteicējs. Pret mīļiem cilvēkiem ir maigs, bet žēlabas neuzklausa un psiholoģiska rakstura problēmas nerisina. Izvairās runāt par ētiskām tēmām. Citus ar savām problēmām neapgrūtina, bet ar tuvākajiem cilvēkiem aprunājas, jo grib dzirdēt viņu viedokli. Reizēm pārmet mājiniekiem vienaldzīgu attieksmi pret sevi, bet nesaprot, ka to ir izraisījusi paša valdonīgā uzvedība. Žukovam grūti izprast cilvēku raksturus un vēlmes.

Pārsvarā rada dzīvespriecīga, veiksmīga cilvēka iespaidu. Jaunu paziņu izvēlē ir piesardzīgs, kaut arī cenšas to neizrādīt. Pazīšanos veido pakāpeniski, un tikai tad, ja cilvēks viņam šķiet interesants. Biežāk ietur distanci. Ja vēlas, prot atrast kopēju valodu un veidot draudzīgas attiecības ar daudziem. Diemžēl, viņam neizdodas tās ilgstoši uzturēt. Ja kāds izjauc Žukova ieceres un ietekmē noskaņojumu, neapmierinātība var izpausties īslaicīgos niknuma uzliesmojumos. Neizprot sava noskaņojuma straujās izmaiņas. Viņam vieglāk cilvēku pārliecināt, nekā pierunāt, lūgties vai iedvesmot. Psiholoģija viņu interesē tik daudz, lai to izmantotu cilvēku ietekmēšanai. Tiecas pēc neierobežotas varas, īpaši prasīgs pret tuviniekiem. Cenšas visus, kuriem ir pieķēries, padarīt atkarīgus no sevis. Arī tuviniekus uzskata par savu īpašumu, tādēļ ar varu uzspiež savas vēlmes, kas reizēm ir pārāk kategoriskas. Sapņotājus un fantazētājus uzskata par nenopietniem un cenšas viņiem palīdzēt – vest pie prāta. Uzskata, ka tādā veidā, dara labu darbu.

Viņam ir gan mīluļi, gan nemīlamie. Sabiedrību iedala „savējos“ un „svešos“. Labi izturas pret tiem, kuri ciena viņa draugus un necieš pretiniekus. Konflikta situācijā gaida izlīgumu no pretinieka. Pārdzīvo, ja kāds aizrāda, ka viņš ir neiejūtīgs. Labas attiecības ar Žukovu saglabā tie, kas viņa parupjo saskarsmi uztver kā joku. Jo vairāk viņš uzzina par cilvēku raksturiem, jo vieglāk un patīkamāk veido attiecības. Iekāre un tieksme pēc fiziskas tuvības, viņam šķiet pašsaprotamas lietas, netic mīlestībai. Par jūtām nerunā. Piesardzīgs attiecībās, brīdina partneri iepriekš, lai necer uz nopietnām attiecībām. No iemīlēšanās cenšas mērķtiecīgi izvairīties, lai neradītu problēmas. Savas kļūdas nespēj atklāti atzīt, bet klusībā izdara secinājumus. Darbojas ar pārbaudītiem paņēmieniem.