Latvietis neatpazīst līderus04.06.2013

Atkal aizritējušas kārtējās pašvaldību vēlēšanas. Ko katrs no viņām gaidīja? Kam pievērsa uzmanību, izdarot izvēli, balsojot?

Jau krietnu laiku pirms vēlēšanām mēs sekojām līdzi kandidātiem un politiskajām kampaņām, pat ar pompoziem komentāriem Twitterī.

Par līderi piedzimst, taču Ušakovu tauta izveidoja par līderi, jo faktiski viņš nav dzimis līderis.

Kāpēc Ušakovu tauta mīl?

No socionikas viedokļa atbilde vienkārša. Sociotips Jeseņins, pie kura pieskaitām Nils Ušakovs (INFP vai introvertais intuīvi ētiskais tips), dzimis ar talantu izprast cilvēkus, saprasties ar viņiem, uzklausīt un veltīt sevi tam, lai vispirms apmierinātu lielāko sabiedrības daļu. Viņš zina, ko nepieciešams pateikt cilvēkiem, viņus mierinot. Šobrīd viņa uzskaitītās un nosauktās prioritātes ir:

  • pensionāru un skolēnu brīvbiļetes,
  • skolu remonti,
  • ceļu asfaltēšana,
  • veloceliņu izveide,
  • lapu savākšana Rīgas pilsētā,
  • sociālo dzīvokļu fonda izveide un atjaunošana Rīgas pilsētā u.c.

No minētā varam aptvert, cik liela daļa sabiedrības kļūs apmierināta ar viņa darbību. Tauta taču nezina, cik krasi mazinājās Rīgas Domes budžets, un tautai faktiski par to nav jādomā. Sabiedrība grib dzīvot labi šodien. Nils Ušakovs ar savu darbību to ir pierādījis. Popularitāti viņš ir guvis pasakot sabiedrībai to, ko viņa vēlas dzirdēt. Arī ar Ušakova labestīgo attieksmi, kas manāms viņa vieglajā un nemākslotā smaidā. Jā, socioniskais tips Jeseņins nepazīst taupību.

Turklāt Ušakovam ir laba profesionāla palīdze Iveta Strautiņa, pēc sociotipa Žukova, ekstravertais sensori loģiskais tips, kura tiešām ir dzimusi līdere. Visticamāk, viņa dod saprātīgus padomus Nilam. Neizslēdzam, ka Ušakovs gatavo Ivetu karjeras izaugsmei, lai kādreiz viņa ieņemtu Nila posteni. Piezīme: taču šobrīd Iveta jau ir kļuvusi par Nila dzīves biedri, ko mēs paredzējām. 

Viņam ir arī spēcīgs vietnieks, Andris Ameriks, pēc sociotipa Gabēns (ISTP, introvertais sensori loģiskais tips). Tikai viņiem būtu ieteicams ar Rīgas pilsētas budžetu nerīkoties tik izšķērdīgi kā ar savējo, (viens nevēlas taupīt, otrs neprot taupīt). Tagad atliek nostabilizēt Rīgas kasi, pretēji mēs varam palikt pie tukšas bļodas, kad vajadzēs domāt, kādus nodokļus ieviest, lai atgūtu izsaimniekoto.

Izriet jautājums, kāpēc Sarmīte Ēlerte, pēc sociotipa Žukova, (ESTP ekstravertais sensori loģiskais tips), dzimusi līdere, izpelnījusies tik lielus mīnusus un zemu reitingu,  iedzīvotāju nepatiku?

Vispirms, Ēlerte kā personība Latvijā iedzīvotāju uztverē  tiek novērtēta negatīvi. Bieži dzirdēts, ka cilvēki pat viņas sejas izteiksmi nevar ciest. Vai cilvēka seja patiešām ir dvēseles spogulis? Vairākums gadījumos – jā.

Mums Latvijā pie šī paša tipa piederoši ir daudzi cienījami cilvēki, kā Vaira Vīķe-Freiberga, Māra Zālīte, Ainārs Šlesers, Ingus Pētersons u.c. Par viņiem nievājošas replikas nekad nav dzirdētas. Kaut arī 2.kvadrai, kurai piederīgs Žukova tips, ir kategoriska valoda, bet Ēlertes gadījumā arī tas nebija noteicošais. Partija, kura izvirzīja Ēlertes kandidatūra, nenopietni izpētīja rīdzinieku attieksmi pret viņas personību. Daudziem nepatika, kā viņa savulaik zibens ātrumā pameta Dienu un izvēlējās ienākt politikā. Reti kuram tas tā izdodas. Viņa ar savu valdonīgo attieksmi skaidri atsedza savu dabu – ko gribu, to panāku!  Viņas rīcībā daudzi saskatīja varaskāri, bet ne vēlmi palīdzēt cilvēkiem. Tieši ar to viņa samazināja savu jau toreiz ne visai augsto popularitātes reitingu. Ar varu draugos netiksi! Studenti pat izveidoja asprātīgu parodiju par Ēlerti.

Socionikā pieņemts spriest, ka saderīgā laulībā cilvēks izveidojas par veiksmīgu vadītāju un viņa dzīve kļūst harmoniska. Arī ārēji tāds cilvēks izskatās laimīgs. Vairai Vīķei-Freibergai, Mārai Zālītei, Aināram Šleseram ir saderīgas laulības. Taču ko mēs zinām par Sarmītes Ēlertes personīgo dzīvi? Vai tiešām vienīgais vīrietis viņas mūžā bijis Sorosa fonds?

Tagad par citas pilsētas līderi

Atkal jāvaicā – kāpēc, par spīti tiesas prāvām, apsūdzībām smagos noziegumos un daudzkārtīgām nievām presē, ventspilnieki joprojām ciena savu pilsētas galvu Aivaru Lembergu? Un arī citur Latvijā viņu ciena.

Acīmredzot uz ventspilniekiem neattiecas šī raksta virsraksts. Viņi prot atpazīt līderus un vadītājus. Aivars Lembergs, pēc sociotipa Napoleons – sociālais pseidonīms – Virzītājs, (ESFP – ekstravertais sensori ētiskais tips), ir dzimis līderis, patiesi prot vadīt un valdīt. Tā jau pasaulē nemēdz būt, ka vienu līderi mīl gandrīz visi iedzīvotāji, tāpēc Lembergam ir arī ienaidnieki. Neskatoties uz visu, viņš arī šajās vēlēšanās uzvarēja. Prese konstatēja, ka šobrīd Ventspilī Lemberga pozīcijas stiprākas nekā iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās.

Kāpēc Lembergu mīl?

Viņš ir cilvēks, kurš jau ar savu ārējo izskatu un mūžīgo smaidu vieš pārliecību, ka tādu var mīlēt. Esam bieži dzirdējuši cilvēkus izsakāmies par Lembergu – mums vienalga, ko par viņi runā, mums viņš ir vislabākais. Neskaitāmas pat smagās situācijā Lembergs vienmēr ir bijis smaidīgs un labestīgs, lai arī viņa hūte dažiem nepatīk.  Taču žurnālistu mēle nav palocījusies, un tinte laikam aptrūkusies, lai kādreiz pamanītu to, ka no viņa lūpām nav dzirdēts neviens rupjš vārds. Ja spriežam par viņa darbiem, tad Ventspils ir otrā Šveice. Esam satikuši pat vecus un citu tautību cilvēkus Ventspilī, kuri ļoti pozitīvi izsakās par viņu un aizstāv.

Pasaules vēsture pierāda, ka Napoleona sociotipa pārstāvji ir harizmātiskie līderi, kurus tauta mīl. Vēsturiskais Napoleons Bonaparts pieņēma daudzus nepopulārus lēmumus un cieta smagu sakāvi karā, taču vienalga izpelnījās tautas atzinību un mīlestību.

Atliek secināt

Sociotips atklāj līdera dotības. Liela nozīme ir tam, kādas attiecības līderim izveidojušās ģimenē un kādas viņš veido ar tautu. Piemēram, Ēlertes labestību tauta nekad nemanīja, vienīgi konstatēja to, ka viņa administrē Sorosa naudu, uzmana valstī notiekošās negācijas, pati kļūdama miljonāre. Vai vispār šinī mūžā Ēlerte paspēs izdarīt kaut ko tādu, lai tauta viņu apbrīnotu?

Saglabājot politisku neitralitāti, mēs nosakām katra nozīmīga politiķa sociotipu, ievietojam viņu fotogalerijā un faktiski pastāstām, ko no katra var gaidīt. Taču tev, lasītāj, jāvērtē arī viņu attiecības komandā, ģimenē un reputācija sabiedrībā.

Kā atbildi uz virsrakstu gribam pieminēt, ka Krievijas iedzīvotāji daudz vairāk atpazīst savus līderus nekā Latvijas iedzīvotāji savējos. Lai arī cik nepatīkams citiem šķistu Putins un Medvedjevs, Krievijas iedzīvotāji viņus no jauna ievēl ar lielu balsu pārsvaru. Acīmredzot, būdama lielnāciju valsts, viņi jūt, ka tās pārvaldīšanai nepieciešama spēcīgā 2.kvadras  roka (ISTJ – sensori loģiskā tipa) –  Maksima respekts.