Vācējpele Draizers02.03.2017

Jeseņina par Draizeri

Latviešu vācējs. Milzīgos apjomos visu gadu krāj cukuru ievārījumiem, plastmasas trauciņus un vecas piena pakas stādiem, metālu un lūžņus no sētmalēm (ienākumu papildināšanai), it visu, kas varētu iekļauties viņa dzīves plānā. Praktiska vācējpele, kas apaudzē māju ar lietām, kas kādreiz varētu noderēt.

Vienīgais labums, ka visas šīs parpalas tiek sakataloģizētas un izvietotas ģeometriski precīzā progresijā, stratēģiskās vietās – piemēram aiz sienām izbūvētās nišās, pagrīdes vai griestu bunkuros, garāžās. Var speciāli ierīkot katrai mantai savu alu (plauktiņus). Pats ar laiku aizmirst, ko un kur pamatīgi nolicis.

Mantas parasti ar gadiem sakrājas daudz, bieži absolūti nevajadzīgi nopirktas, bet interesantākais ir tas, ka tajā milzīgajā kvantumā haosa nebūs. Istabā valda ideāla kārtība un pedantiskums. Paranoīdiskā darba mīlestība un augstās prasības pret sevi un citiem Draizers, atšķirībā no Štirlica noved neirozē, hipertonijā. Dažam tas beidzas ar infarktu, jo šis cilvēks sapņo kļūt par tanku. Bet spēka tam maz un tie paši ātri apsīkst.

Arī iepriekšējā gadsimta traukus neizmetīs, bet rūpīgi tos sarindos kādā pažobelē

Ja fiziskajā plānā kārtība ir ideālā stāvoklī, to nevar teikt par viņa galvu. Tajā valda absolūta miskaste. Draizera empātiskā uztvere ir kā ķieģelim, vai arī kādam citam trulam, cietam un absolūti materiālam priekšmetam.

Emocionālais atbalsts tiek sniegts, otru moralizējot – kā būtu bijis jādara, piebilstot, cik slikts esi tu pats, ko Tu nemāki savā dzīvē. Katrā ziņā praktiskie padomi kā vajadzētu dzīvot, tiek doti tonnām.

Taču savu taisnību nemāk uzspiest tik precīzi un kategoriski kā Maksims, tāpēc izmanto metodi – atkārtošana – zināšanu māte. Nu gluži kā tajā anekdotē: Dakter, es visu atkārtoju desmit reizes, desmit reizes desmit reizes…., bet mana sieva ir apmierināta, apmierināta, apmierināta…

Cilvēkam, kas nav 3. kvadras pārstāvis, šāda veida presings noriebjas un rīcība variēsies vai nu ar viņa mūļa aizliešanu vai pilnīgu izolēšanos no viņa.

Draizera nedienas sākas būvmateriālu veikalos, būtībā jebkurā veikalā, kas nav iekārtots par labu viņa sensorajām prasībām. Turklāt vissmagākais jautājums ir pārdevēji. Saskarsmē Draizers kļūst kategorisks un rupjš, piedevām arī absolūti neloģisks, tomēr vienmēr pārliecināts tikai par savu taisnību.

Šī tipa cilvēkos mājo mūžīgais komplekss – tie visi ir tendēti mani apkrāpt. Jebkurš pārdevējs ir ienaidnieks, kas ir ieinteresēts izsūkt pēc iespējas vairāk naudas par visnekvalitatīvākām lietām. Tāpēc nabaga pārdevējiem – konsultantiem parasti ir ilgi un gari jāskaidrojas, jāatnes 101 prece, no kurām Draizers varbūt nopirks labi ja vienu.

Toties apgramstīs, izjauks, paplēsīs un paņurcīs visas. Pēc 20-tā veikala apmeklējuma Draizers beidzot būs nobriedis izvēlēties (vienalga ar šaubām) tikai vienu vienīgo preci. Šis meklēšanas process var ilgt nedēļām, varbūt arī gadu.

Runājot par pārdevēja dotībām, arī tās Draizerim nav pat aizmešanas iedīglī. Tā vietā, lai minētu preces labās īpašības un pielietojuma iespējas, Draizers uzskaitīs visu slikto, preces trūkumus un lietas, kuras, uzreiz pēc nopirkšanas vajadzētu uzlabot. Arī tad, ja priekšmetam nav bijis ne vainas, Draizerim vienmēr atradīsies kaut kas, kur piekasīties.

Ienaidnieku Draizerim nav, arī draugu nav. Nemīl veidot kontaktus, parasti ģimenes draugi būs sievas draugi, kurus kaut kāda mistiska iemesla pēc Draizers būs ielaidis savā ligzdiņā. Taču apmeklētāji viņa mājās reti tiks aicināti. Drīzāk aizbrauks ciemos pats, jo savu teritoriju sargā kā suns.

Humora izjūta Draizerim kā zilonim. Mīl jokot par otra kļūdām saimnieciskos darbos (parasti nepatiesi) – es jau redzēju, ka Tu šķīvīti ne tā uz galda uzliki. Tu jau mums te tikai slinko. Pats sajūsmā smejas par izdevušos joku. Un tikai pāris sekundes, jo ilgi smieties arī neprot.

Mēģina cilvēkus iesaistīt sarunās, jo pieklājības pēc tas, tā kā būtu jādara. Bet runā par laika apstākļiem, par darbu. Ja atklāti, Draizeri nekas no tavām problēmām vai pārdzīvojumiem neinteresē. Labprātāk viņš meklēs kādu Tavu kļūdu, kuru mazgāt un pamācīt, kā vajag dzīvot. Jo viņš zina taču to vislabāk.