Prezidents nav bandinieks05.04.2015

Rediģēts 29. 05. 24.g.

Atkal Latvijā tuvojas laiks jauna prezidenta izraudzīšanai! Daļa sabiedrības, tanī skaitā politiķi, mētā iespējamos prezidenta kandidātus kā šaha figūriņas, mēģinādami priekšplānā izvirzīt bandiniekus. Dažs perfekti izprot šaha spēles principus, dažs no tiem neizprot neko, vien redz atšķirību krāsās un figūriņu formās. Taču lietpratējs uzreiz spēj nosaukt katras figūriņas jēgu.

Gluži tāpat notiek ar personāliju bīdīšanu, meklējot nākamo prezidentu. Tikai jāteic, ka atšķirība ir bīdītājos, kuri gan cenšas noformulēt valsts prezidenta pienākumus, bet to izpratne ir tik atšķirīga un dažāda, cik dažādi ir viņi paši.

Te gandrīz der palasīt mājaslapā ievietoto, un ar humora pieskaņu veidoto rakstu Tu nesi sliktāks, kurā tiek atspoguļots atšķirīgu tipu skatījums uz visniecīgākām lietām ikdienas dzīvē. No tā var viegli izsecināt, ka vienotu lēmumu plašā sabiedrībā, kurā eksistē visi 16 tipi, nav iespējams panākt. Tautas vienotība īsu laiku valda tikai tādos grandiozos pasākumos, kāds bija Tautas Frontes dibināšanas laikā, Baltijas Ceļš un tamlīdzīgi.

Latvija ir intraverta valsts, par ko plašāk aprakstīts rakstā Latvijas etnosa sociotips. Lai mazā valstī intraverto masu iekustinātu, 1) tās priekšgalā būtu jānostājas ekstravertam tipam.

Katrā prezidenta vēlēšanu periodā pasaulē briest noteikti izaicinājumi, draudi vai pavīd iespējas. Šobrīd pasauli sašķobījusi lielvalstu teritoriālā agresija. Paredzams, ka konkrētajā prezidenta sasaukuma četros gados 2) valsts priekšgalā jābūt tādam sociotipam, kurš spētu izprast pasaules politiku un ar savu rīcību neizraisītu pretagresijuPasaulē sen zināma patiesība, ka agresijai nevar stāties pretī cita agresija. 3) Pēc socioniskā izvērtējuma, kandidātamm jāspēj izprast ekonomiskie procesi, viņam jābūt saprātīgas rīcības cilvēkam (kas minēts zemāk).

Draizers (arī Latvijas etnosa sociotips ir Draizers), ir par vāju, lai vienotu tautu pirms neparedzamiem graujošiem notikumiem. Tikai retumis atrodas kāds Draizers, kas spēj rūpēties vairāk kā par vienu pašvaldību (tas atkarīgs no psihosofiskā apakštipa).

Diezgan precīzi savā laikā mēs prognozējām prezidenta Andra Bērziņa darbību. Par šo rakstu mēs informējām politisko spēku pārstāvjus, tādējādi brīdinot, kādās jomās viņam jāizraugās konsultanti vai jāveido kompetenta komanda. Mēs arī tikām minējuši par Andra Bērziņa runas grūtībām, ar ko prezidents bija kritis nežēlastībā vairākkārt.

Publiskajā telpā minētas daudzas personības, kurās mēģināts saskatīt prezidentam nepieciešamās īpašības,talantus un spējas. No intravertajiem sociotipiem, kas, mūsuprāt, nav piemēroti prezidenta amatam, tiek minēti:
Solvita Āboltiņa         Maksima;
Andris Bērziņš           Draizers;
Egils Levits                 Balzaks;
Ojārs Spārītis             Draizers;
Inguna Sudraba         Balzaka;
Mārcis Auziņš            Balzaks;
Māris Riekstiņš         Draizers;
Nils Ušakovs             Jeseņins.

No ekstravertajiem tipiem tiek minēti:
Aivars Lembergs        Napoleons;
Mārtiņš Bondars        Džeks;
Sandra Kalniete         Hamleta;
Edgars Kramiņš        Hamlets;
Vaira Vīķe-Freiberga Žukova.

Ojārs Spārītis min, ka prezidentu varētu izraudzīties no zinātnieku vidus. Viņš atzina par labākesošiem līdzšinējos prezidentus – Vairu Vīķi  Freibergu un Kārli Ulmani. Abu darbībās Spārītis saskatīja līdzības. Interesantākais ir tas, ka līdzības patiešām pastāv, jo abi pieder vienam socioniskam tipam Žukovs. Tātad gudrās galvas izprot nepieciešamību prezidenta posteni redzēt cilvēkus ar stingrākām rokām un konkrētāku skatījumu. 

Vadoties no pašreizējās situācijas pasaulē un apskatot kandidātu piemērotību no socionikas viedokļa, mūsuprāt, vispiemērotākie kandidāti būtu: 1) ekstraverti (E), 2) sensori (S), 3) loģiski (L), 4) vispiemērotākais būtu arī iracionālais (P) tips.

Par nožēlu jāsaka, mēs zinām tikai tos, kurus gaismā izcēluši žurnālisti. Bieži tās ir vienas un tās pašas personas. No tā skaita par piemērotākiem atzinām:

Baibu Rivžu                  Žukova ESTP;
Inesi Vaideri                 Štirlica ESTJ;
Mārtiņu Bondaru         Džeks ENTJ;
Aivaru Lembergu         Napoleons ESFP.

Baiba_Rivza_Augustins.jpg       Martins_Bondars_Dzeks_Tvardovskis.jpg   aivars_lembergs_napoleons_tolstojs.jpg

Lai arī Baiba Rivža un Inese Vaidere nav minētas kā prezidenta amata kandidātes, mēs paturam tiesības izteikt savu viedokli. Socionika apgalvo, ka noteicošās ir iedzimtās spējas, bet ne iegūtās zināšanas. Par līderi piedzimst! Tādēļ no sabiedriskā vietnē nominētiem prezidenta kandidātiem noteikti atbalstām arī bijušo valsts prezidentes Vairas Vīķes Freibergas kandidatūru.