Aukle var izmainīt bērna likteni08.02.2012

2012. gada februāra sākumā sabiedriskā vietnē “Apollo”parādījās raksts Septiņas pazīmes kā atpazīt sliktu aukli, kurš piesaistīja socionikas speciālistu uzmanību. Tika izteikti dažādi minējumi, kāda nedrīkst būt auklīte, taču mūsu viedoklis nesakrita gandrīz nevienā punktā. Tas mūs mudināja sniegt savus komentārus. Lai lasītājam būtu vieglāk saprotams konteksts, minētais raksts citēts pilnībā. Un tūlīt sniegtas atbildes. 
Socionikas eksperta komentāros daudz tiks minēta socionikas terminoloģija, bet diemžēl nav iespējams savādāk komentēt, to nepieminot. Tādēļ atliek Tev pašķirstīt mājaslapu, lai saprastu, par kādiem sociotipiem ir runa. Ja Tev ir bērni un Tu meklē aukli, izlasītais noderēs!

Tev noteikti būs vieglāk orientēties, ja sadaļā “Teorētiskā socionika” apakšnodaļā “Socionikas pamati” atradīsi Tu atradīsi visus skaidrojumus. Ieteicams arī atvērt Sociotipu tabulu un, lasot rakstu, to izprintētu turēsi sev priekšā.

Citēts raksts: Ne vienmēr vecākiem ir viegli pieņemt lēmumus, kas skar bērna izglītību un audzināšanu. Viens no nopietnākajiem lēmumiem – auklītes izvēle, jo viņa ir ne tikai tas cilvēks, ko mēs ielaižam savā mājā un dzīvē, bet arī cilvēks, kuram uzticam visdārgāko – savu bērnu.
Veidi, kā noskaidrot, vai auklīte ir piemērota savam darbam, ir dažādi. Var uzticēties intuīcijai, var mēģināt pārrunu laikā izzināt auklītes domas par bērnu audzināšanu, dienas kārtības ievērošanu, našķiem starp ēdienreizēm un multenēm, kas līdzēs nodrošināt mieru. Tomēr te jāatceras, ka sākumā ikviena potenciālā auklīte centīsies par sevi atstāt vislabāko iespaidu.

Socionikas  komentārs:

Reti kuram cilvēkam piemīt tik spēcīga intuīcija, lai no skata un sarunas spriestu par piemērotību vai nepiemērotību auklītes darbam. Tāpēc katram ir nepieciešamas zināšanas par cilvēka spējām un raksturu, talantiem, ieradumiem,  kuras atklāj socionika.

Citāts: Ir vecāki, kuri iegādājas dažādas novērošanas iekārtas, lai pārliecinātos, kā aukle tiek galā ar saviem pienākumiem.

Socionikas komentārs:
Tāds kontroles līdzeklis raksturīgs tikai 2.kvadras pārstāvjiem, pārējiem tas pat prātā neienāktu. Tomēr šāda novērošana ir pielietojama galējās nepieciešamības gadījumos, drīzāk, lai pieķertu, vai aukle zog, jeb guļ dienas laikā. Ir vairākas pazīmes, kas liecina par aukles piemērotību darbam. Un tomēr, ja kādas pazīmes bērna vecāks varētu izdalīt, tās vienalga izrietēs no vecāku sociotipa pozīcijām. Kas saderīgs mātei, var būt pilnīgi nesaderīgs bērnam (te domāta aukle). 

Citāts: 1. Bērns kļuvis nemierīgs un nervozs.
Protams, neviena aukle nevar aizstāt mammas un tēta mīlestību, gādību un rūpes. Tomēr bērnam aukle ir jāsajūt kā draugs. Jā, bērnam aukli vajadzētu pat nedaudz mīlēt, jo viņa tomēr ir cilvēks, ar kuru sanāk pavadīt kopā lielu daļu ikdienas. Tā kā aukles ienākšana ģimenē bērnam ir nopietnas pārmaiņas, tam vajadzētu notikt pakāpeniski, turklāt sākotnēji tikšanās reizēm vajadzētu notikt klāt esot kādam no vecākiem. Ja pēc iepazīšanās perioda beigām bērns pēc kopā pavadītas dienas ar aukli kļūst nemierīgs un nervozs, ir pamats bažām, vai šī aukle ir piemērota tavam bērnam.

Socionikas komentārs:
Var gadīties, ka aukle vecākiem ir iepatikusies, jo pēc socionikas ir viņiem saderīga, bet bērnam nav saderīga. Visbiežāk ģimenē bērnam nav tas pats sociotips, kas vecākiem. Ja aukle ar bērnu ir kādās no diskomfortablajām attiecībām, bērns viņas klātbūtnē vien var palikt nervozs. Viņš nespēs dot skaidrojumu, kāpēc? Taču viņš instinktīvi jūt attiecību saderību vai nesaderību, kaut arī auklīte cenšas būt mīlīga, laipna un ir uzaicināta pēc labām rekomendācijām.

Citāts: 2. Aukle nestāsta par dienas notikumiem. Pārnākot mājās no darba, Tu, visticamāk, vēlies dzirdēt sīku un smalku dienas izklāstu. Un tas nenozīmē, ka neuzticies auklei, bet vēlies zināt, ko Tavs bērns ir darījis visu dienu. Ja aukle tomēr to uztver saasināti, dod mājienu, ka viņai šāda kontrole nav pieņemama, atrunājas, ka diena bija tieši tāda pati kā visas citas, tad ir vērts pārdomāt, vai viņa ir piemērota Tavam bērnam. Auklei ir jāspēj pastāstīt, kas konkrētā dienā ir noticis, ko jaunu bērns apguvis un iemācījies, kā viņš juties. Pretējā gadījumā var rasties pamatotas aizdomas, ka bērns pa dienu tiek atstāts novārtā un netiek pienācīgi aprūpēts un izklaidēts.

Socionikas eksperta komentārs:
Patiesībā tikai sensorie loģiskie vecāki (Maksims, Žukovs, Štirlics Gabēns) vēlas saņemt atskaites. Taču, ja aukle izvairās no šādām sarunām, visticamāk arī viņa ir kāda no astoņām loģiskajām. Ja viņa ir tikusi galā ar saviem pienākumiem, atskaites viņai šķiet lieka laika kavēšana. Ja aukle ir sensori loģiskā, viņa spēj visu pedantiski piekopt, lai vecāki būtu apmierināti. Turpretī ja aukle ir intuitīvi loģiskā, viņa nesaskata lietu kārtību telpā un veic tikai nepieciešamo bērna aprūpi. Abas šīs kategorijas aukles nesniegs atskaiti par dienā notikušo.

Citāts: 3.Bieži gadās sīkas sadzīves traumas. Diemžēl bērni mēdz būt tik kustīgi, bezbailīgi, neuzmanīgi un izdomas bagāti, ka no visiem puniem un paklupšanām viņus pasargāt ir teju neiespējami. Tomēr, ja aukles uzraudzībā, kuras vienīgais uzdevums ir rūpēties par mazuļa labklājību un drošību, bērns regulāri tiek pie dažādām traumām – sasitumiem, nobrāzumiem, atvilktnēs ievērtiem pirkstiem, ir jāpārdomā, vai aukle patiešām ir piemērota savu pienākumu veikšanai. Vai tiešām aukle nedara kādas blakus lietas, kamēr bērns tiek istabā atstāts viens pats.

Socionikas komentārs:
Tā, visticamāk, ir ekstravertā intuitīvā tipa aukle, kurai grūtības rada pastāvīga uzmanības koncentrēšana uz bērnu. Iespējams, viņa atradusi kaut ko interesantu, ar ko aizrauties – žurnālu, grāmatu vai televīzijas pārraidi, un piemirsusi par bērnu. Bet tas nav ļaunu motīvu vadīts. Ja bērnam traumas atkārtojas, vecākiem jāpieņem lēmums par aukles piemērotību.

Citāts: 4.Aukle neievēro Tavus norādījumus. Ja kādā brīdī sāc pamanīt, ka aukle neievēro Tavus norādījumus, ir vērts pārdomāt, kāpēc viņa neņem vērā norādījumus. Iespējams, auklei šķiet, ka viņai bērnu audzināšanā ir lielāka pieredze un zināšanas, tomēr viņai ir jāievēro Tavas prasības un noteikumi.

Socionikas komentārs:
Visticamāk, šādā gadījumā aukle ir diskomfortablās attiecībās ar bērna vecākiem. Iekšēji viņa ignorē norādījumus, kas liecina par to, ka no tādas ģimenes viņai ir jāatvadās. Taču nedrīkst aizmirst, ka citā ģimenē viņa var būt vislabākā!

Citāts: 5.Aukle bieži kavējas. Ja aukle regulāri kavē norunāto tikšanās laiku, ir pamats šaubām, vai viņa godprātīgi spēs veikt citus viņai uzticētos uzdevumus. Protams, var gadīties kādas neparedzētas situācijas, kuru dēļ gadās aizkavēties, bet pavisam kas cits – regulāri kavēties, nerēķinoties ar Tavu un ģimenes laiku.

Socionikas komentārs:
Mūsuprāt, šī aukle ir kāda no ekstravertajām intuītēm. Tomēr jāatzīmē, ka šī tipa auklēm arī ir virkne noderīgu īpašību bērna audzināšanā, par kurām runāsim raksta beigās.

Citāts: 6.Bērns regulāri ir netīrs un nesakopts. Ja pirmais darbs, ienākot pa mājokļa durvīm, ir bērna mutes nomazgāšana un tīru drēbju uzvilkšana, ir nopietni jāpārdomā, vai tiešām aukle tiek galā ar saviem pienākumiem. Ja bērns regulāri staigā nosmulējies un nolējies, tas var liecināt, ka auklei patiesībā ir vienalga, kad ik brīdi notiek ar viņas aprūpējamo.

Socionikas  komentārs:
Arī šeit atliek secināt, ka aukle ir kāda no intuītēm. Tomēr, jāpiezīmē, ka viņai nav vienalga, kāds izskatās bērns! Viņa vienkārši to neuzskata par galveno, jo vairāk nodarbojas ar radošuma attīstību bērnā. Ja Tev izdotos apskatīt šīs aukles māju, ievērosi, ka arī tajā visapkārt valda māksliniecisks haoss.

Citāts: 7.Aukles stāsti nesakrīt ar realitāti. Iespējams, auklē katru vakaru stāsta brīnumjaukas lietas, kas notikušas pa dienu, tāpat ir vienmēr pa ķērienam attaisnojoši stāsti, kāpēc kaut kas ne tik labs ir noticis. Tomēr, ja Tevī mostas šaubas par aukles stāstu patiesumu, neatstāj to bez ievērības. Auklei ir jābūt cilvēkam, kuram Tu nešaubīgi uzticies.

Socionikas  komentārs:
Cik tipu, tik vecāku domas, kādai jābūt auklei! 2.punktā tiek minēts, ka atskaites jādod katru dienu. Iespējams, arī tādēļ auklei rodas nepieciešamība iziet no neveiklās situācijas, izdomājot stāstus. Līdz ar to arī viņa būs atskaitījusies. Arī šinī gadījumā jūtama aukles un vecāku nesaderība pēc socionikas. Sacerētus stāstu biežāk stāsta ētiski intuitīvās aukles.
 Socionikas speciālistu secinājums.

16 sociotipi sadalās 4 grupās, kuras norāda par katra tipa profesionālo piemērotību. Tieši šeit mums jārunā par grupām, jo tās atklāj cilvēka talantus. 

Pirmā grupa – Sociālā, tipi ar spēcīgu sensoriku S F un ētiku R E Igo, Dimā, Draizers, Napoleons. Tās ir dzimušas aukles un būs vislabākās, kuras rūpēsies par bērna komfortu, tīrību, savlaicīgu paēšanu, pamanīs veselības pārmaiņas un uzturēs kārtībā arī dzīvokli. Viņas daudz sarunāsies ar bērniem, attīstot viņā praktiskumu – zīmēšanu, dziedāšanu, dejošanu, darbu ar materiāliem (šūšanu, figūru veidošanu no plastilīna u.c.).
Viņas mācīs, kā uzvesties sabiedrībā, stāstīs bērniem, kas ir labs, kas slikts, kas ir mīlestība, ko nozīmē mīlēt dzīvniekus un dabu, cilvēkus. Viņas pašas izjūt nepieciešamību pēc kārtības un tīrības, ko arī to centīsies ieaudzinās bērnos. Šī grupa patiešām mīl bērnus, tāpēc viņas ir vislabākās bērnu aukles gan mājās, gan bērnudārzos. Lieliskas mazāko klašu audzinātājas un vecu cilvēku aprūpētājas. Viņas ieaudzinās bērnā atbildību par rīcību.

Otrā grupa – Humanitārā, tipi ar spēcīgu ētiku R E un intuīciju T I – Jeseņins, Hamlets, Dostojevskis, Hakslijs. Šīs aukles attīstīs bērnā radošumu, bet ne praktisko pusi. Viņas meklēs bērnā talantus, mudinās domāt, atraisīs bērna pozitīvās rakstura iezīmes, pašas sagudros interesantus stāstus, pasakas, priekšnesumus, radot bērnā ideālās pasaules iespaidu. Viņas slikti pamanīs praktisko pusi. Nepamanīs bērnam nosmulētu muti, nosmērētas drēbes, apkārt var būt nesavāktas un izmētātas mantas un citi piederumi. Viņas nespēs bērnā ieaudzināt atbildības sajūtu, jo nav kategoriskas. Ja arī bērnam uzdot pienākumu, bet nespēj pieprasīt tā izpildi. Šī grupa ir labāk piemērota pamatskolas vecuma bērnu audzināšanai. Taču, ja bērns būs ļoti saderīgs, viņš pieķersies viņai.

Trešā grupa – Tehnologu, tipi ar spēcīgu Loģiku L P intuitīvie tipi T IDonkihots, Robespjērs, Balzaks, Džeks. Šī grupa ir maz piemērota maza bērna audzināšanai, jo visbiežāk nezina, kā izturēties ar mazu bērnu vai cilvēku, kurš raud. Vairāk no šīs grupas piemēroti aukles darbam ir Balzaks un Džeks, bet pilnīgi nav piemēroti Donkihots un Robespjērs. Šī grupa savas valodas un komunikācijas īpatnību dēļ nespēj nolaisties līdz maza bērna līmenim. Toties šīs grupas pārstāvji ir labi vidusskolas un augstskolas speciālo priekšmetu pasniedzēji.

Ceturtā grupa – Vadītāju, pārvaldnieku, tipi ar spēcīgu loģisko domāšanu L P  sensorie tipi S F Žukovs, Maksims, Štirlics, Gabēns. Arī šī grupa nav piemērota mazu bērna aukles lomai. Viņi bieži apmulst maza bērna klātbūtnē. Par cik ir dzimuši vadītāji, viņiem būs grūti uzklausīt vecāku norādījumus, jo tie bieži viņiem šķitīs muļķīgi un nesaprātīgi. Kaut arī spēj nolaisties līdz bērna apziņas līmenim, bet tos pielīdzina pieauguša cilvēka izpratnei. Savus bērnus viņi patiešām mīl, bet kā aristokrātu kvadras pārstāvji, svešus iekšēji pieņem ar grūtībām. Tāpēc viņu attieksme pret bērnu var būt kategoriskāka un neiecietīgāka, kā pret saviem bērniem. Toties viņi ir labākie mācību iestāžu direktori un augstskolu pasniedzēji.

Vēlamies Tev paskaidrot, ka mēģinājām vieglā valodā pieminēt katras grupas četru tipu spēcīgākās iezīmes. Ja tipa vadošajās funkcijās nav ētikas, tad tāds cilvēks gribēdams nevar kļūt par labu aukli šī vārda pilnīgākajā nozīmē. Līdz ar to esam devuši atbildi, kāpēc aukle ar bērnu nesarunājas vai dara to maz.
Mēs gribētu ticēt, ka Tu saprati, kuras grupas aukles ir vispiemērotākās – tātad tās vispirms ir pirmās grupas – sociālo tipu aukles. Atkarībā no tā, ko vecāki gaida no aukles, Tu vari izvēlēties otrās- Humanitārās grupas pārstāves. Ja tev vairāk rūp sadzīve, tad noteikti jāņem tikai pirmās grupas pārstāves. Ja vairāk svarīga bērna garīgā attīstība, tad jāņem otrās grupas pārstāves.

Varbūt Tev būtu lietderīgi iegaumēt, ka mazāk svarīga nozīme ir Tavai saderībai ar aukli (pēc sociotipu tabulas), bet ļoti liela nozīme ir bērna saderībai ar aukli, jo viņa nodarbosies ar bērnu visu dienu. Bieži gadās, ka vecākiem nav saderīgas attiecības ar bērnu, bet aukle var izrādīties saderīga. Tas ir normāli, ja bērns auklītei uzticēsies vairāk nekā Tev. Nepārmet bērnam par to. 

Vai apmaksa ietekmēs aukles darbu?

Aukles profesija ir sirds darbs. Kā esam aprakstījuši, pirmās sociālās grupas aukles darbu tik un tā padarīs pēc labākās sirdsapziņas. Ja samaksa būs par mazu, viņas var atteikties no darba turpināšanas, bet pat kautrēsies lūgt paaugstinājumu. Otrajai un trešajai grupai, kuras veido intuitīvie tipi, darba samaksa nemainīs un neuzlabos darba kvalitāti. Ceturtās grupas sensori loģiskās aukles, samazinot darba samaksu, var nedarīt neko lieku. Ja tu meklē guvernanti, tad iesakām izvēlēties tikai pirmās un ceturtās grupas pārstāves. Viņa līdztekus sakops māju, gatavos ēdienus, nokops traukus, izmazgās bērna drēbītes. 

Ja Tu ignorē socioniku un pati vēlies atrast aukli, tad mūsu ieteikums ir tāds: vislabāk pirmo tikšanos ar aukli sarunā viņas teritorijā. Pavēro, kāda kārtība valda tajā, un izdari secinājumus. Pirmajai un ceturtajai grupai mājās valdīs ideāla kārtība, ko nevarēs teikt par otro un trešo grupu. Tikai pēc tam viņu aicini mājās pie sevis, lai iepazīstinātu ar bērnu un darba pienākumiem.