Viņš mani nesaprot!08.01.2013

Rediģēts 19. 12. 24.g.

Bieži dzirdami stāsti un žēlošanos, ka kāds kādu nesptj saprast. Cilvēku grupēšanās un šķirošana pēc valodas piederības notika nevis tikai tālajos Bābeles torņa laikos, bet tā turpinās arī mūsdienās. Tas ir tikai mīts, ka mēs esam vienas noteiktas valodas lietotāji un vienas tautības cilvēki, viegli sadzirdamun saprotams viens otru, bez grūtībām, nepārprotot.

Galvenās atšķirības rada ne jau dialekti un pareiza gramatikas lietošana, bet gan mūsu veidot teikuma saturs. Gramatika māca mums izteikties gramatiski pareizi, bet reālajā dzīvē katrs runā sava sociotipa (kvadras) valodā.

Vienu un to pašu domu iespējams pasniegt dažādos stilos, ar dažādu teikumu salikumu, atšķirīgu balss intonāciju un mīmiku. Nelielu aizrādījumu iespējams izteikt tā, ka otrs neaizvainojas, bet cits cilvēks tieši tādu uztver ar aizvainojumu.

Ir virkne cilvēki, kuri domu pasniedz sarežģīti, pārsātinot ar daudziem palīgteikumiem, neietilpinot teikumā nozīmīgus vārdus, bet tik un tā daži viņu saprot. Cits, tādam cilvēkam pārmet liekvārdību, neizprotamu domas pasniegšanu, neizrādot interesi turpināt dialogu ar viņu. Savukārt cita tipa cilvēki sarunā izsakās īsi, konkrēti, kodolīgi, skaidri, pārlieku tieši. Īpaši tas novērojams rakstu darbos – grāmatu tekstos, sarežģījot likumus, tiesas spriedumus, pieteikumus tiesai un citur.

Kā spilgtu piemēru varu minēt Onorē de Balzaka darbus. Viņa teikumi bieži ir ar septiņiem palīgteikumiem, tekstā pazaudējot galveno domu/ Lasītājs nespēj uztvert, ko viņš ar šo rindkopu vēlējies pateikt.  Pētot socionikas prototipu biogrāfijas un lasot Balzaka darbus, bija viegli viņu svītrot no intuitīvi loģiski intravertā Balzaka tipa un pieskaitīt viņu intuitīvi ētiskajam INFP tipam Jeseņinam. 

Izteikšanās stils un sarunu valoda liecina par  piederību socionskaljai- ētikai vai loģikai. 

Taču teikumu un valodas sareģījumu iespaido psihosofiskais tips ar Loģiku 3. kanālā. 

Faktiski valodas kļūdas (gramatikas neievērošana) ir maznozīmīgs faktors, lai atrastos cilvēks, kas spētu mūs pareizi saprast. Galvenais faktors ir saistīts ar valodas uztveres līdzību, ko socionikā apzīmē ar terminu kvadru valoda.

Atgādināsim, kas ir kvadra

Sešpadsmit sociotipi tika iedalīti četrās komfortablās grupās, kuras tiek dēvētas par kvadrām. Kvadrai ir milzīga nozīme pasaules evolūcijas procesos. Vienā kvadrā ietilps četri sociotipi.  Vienas kvadras sociotipi sarunās lieto līdzīgu izteikšanās stilu, kurš aptver līdzīgu domāšanu, dzīves uztveri, mērķus un to sasniegšanas veidu. Arī kompleksi vienā kvadrā esošiem sociotipiem ir līdzīgi.

Četru kvadru valodas īpatnības bieži neļauj gūt savstarpēju sapratni un komfortu dialogā. Atšķirīgā kvadru valoda ir visbiežākais iemesls strīdiem un nesadzirdēšanai, jo nav iespējams pareizu saprast kolēģa domu. Turpmāk atsevišķi apskatīsim katras kvadras valodas īpatnības un no tām izrietošās komunicēšanās grūtības.

Tieši nesaderīgās attiecībās cilvēks otru nesadzird, vai arī pārprot. Tas izraisa nervozitāti. 

Pirmās iemaņas par socioniku gūsi, iegādājoties V.L. Miķelsones izdoto e/grāmatu: “Atrodi sevi!”, Daudzi lasītāji ar šīs grāmatas palīdzību spējuši neklātienē apgūt socioniku. Pamēģini arī TU! 

Grāmata nopērkama J. Rozes e/grāmatu bāzē! Cena 15 Eiro.